×
 • Sport
 • Sport

  Chelsea del jashtë parashikimeve, fiton me dhjetë lojtarë ndaj Brightonit

  FrontOnline
  03 Dhjetor 2023

  Chelsea ka triumfuar 3-2 ndaj Brightonit në kuadër të javës së 14-të në Ligën Premier.

  Pas 17 minutash lojë, Blutë kaluan në epërsi me golin e Enzo Fernandez, që ishte i pari për të në ligën angleze, ndërsa u asistua prej Benoit Badiashile.

  Katër minuta më vonë, Chelsea shënoi edhe të dytin, tani me anë të Levi Colwill, që u asistua prej Nicolas Jackson.

  Por, Pulëbardhat nuk u dorëzuan dhe ngushtuan epërsinë e vendasve në 2-1 me golin e Buonanotte (43’).

  Chelsea më pas ishte në presion total, pasi Conor Gallagher pranoi edhe kartonin e dytë të verdhë në minutën e 45-të, për t’i lënë me dhjetë lojtarë në fushë.

  Përkundër epërsisë numerike, Brightoni nuk ia doli të shfaqte shumë ndaj Chelseat, me Blutë që shënuan edhe njëherë.

  Ishte James Milner, ai që shkaktoi penallti, duke rrëzuar në zonë Mykahilo Mudryk.

  Nga pika e bardhë i saktë u tregua Enzo, që realizoi për 3-1 në minutën e 65-të.

  Brightoni nuk u dorëzua, dhe shënoi edhe të dytin në minutën e 90+2-të, me anë të Joao Pedros që shënoi me kokë nga një harkim prej këndi.

  Por, Chelsea e mbajti epërsinë prej 3-2, për të marrë tri pikë të mëdha në duelin që kishte 110 minuta lojë.

  Pas javës së 14-të, Chelsea gjendet në vendin e dhjetë me 19 pikë, ndërsa në xhiron e 15-të takohet me Manchester Unitedin. /Telegrafi/

  Petrol Company feston në Sos Fshatrat e Fëmijëve dhe në Sos Kopsht
  Nga Rubrika
  Sport29 Shkurt 2024
  Edon Zhegrova po kalon një sezon të karrierës te Lille në elitën e futbollit francez. Ylli kosovar është prej futbollistëve më të...
  Sport29 Shkurt 2024
  Barcelona po vazhdon të kërkojë zëvendësimin e Xavit, i cili do të largohet në fund të këtij sezoni, ndërsa timonieri i ri...
  Sport29 Shkurt 2024
  Ylli i Real Madridit, Jude Bellingham pritet të jetë jashtë listës për ndeshjen e ardhshme të skuadrës në La Liga kundër Valencias....
  Të tjera
  Lajme29 Shkurt 2024
  KFOR-i ka bërë të ditur se një person me armë zjarri (lodër) në veri të Mitrovicës sot pasdite ka filluar të sillej...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Parlamenti Evropian (PE) ka thënë në një rezolutë që e miratoi të enjten se besueshmëria e Bashkimit Evropian (BE) dëmtohet nga mungesa...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Për një kohë shumë të gjatë është aluduar e akuzuar se “komisarja” e fortë e Lëvizjes Vetëvendosje nga Shqipëria, Dejona Mihali, qëndron...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Telekomit të Kosovës i janë bllokuar të enjten pasdite llogaritë bankare, pas vendimit të Gjykatës Komerciale lidhur me borxhin prej 5.7 milionë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, i ka reaguar deputetes së VV-së, Ardiana Matoshi, e cila sot mbajti veshur një bluzë në të...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin tha më herët sot se më shumë se 25,000 gra dhe fëmijë ishin vrarë nga Izraeli...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.