×
 • Auto
 • Auto

  Çfarë domethënie kanë numrat dhe shkronjat në goma?

  FrontOnline
  24 Shkurt 2024

  Ka shumë shenja të ndryshme në goma, secila prej tyre ka një funksion specifik, domethënë secila është e rëndësishme në mënyrën e vet.

  Për shumë shoferë, numrat dhe shkronjat në anët e gomave janë hieroglife të pakuptueshme. Swiss Automobile Club (TCS) na ndihmon të deshifrojmë këto kode.

  Ka shumë shenja të ndryshme në goma, secila prej tyre ka një funksion specifik, domethënë secila është e rëndësishme në mënyrën e vet.

  Çfarë nënkuptojnë këto shenja të gomave?

  Gjerësia e gomës në mm

  Raporti i lartësisë dhe gjerësisë së gomës në përqindje – 65 për qind e gjerësisë së gomës prej 195 mm

  Lloji i gomave, R – goma radiale

  Diametri i ‘felneve’ (1 inç = 2,54 cm)

  Indeksi i ngarkesës (91 = 615 kg për gomë)

  Indeksi i shpejtësisë maksimale (H = 210 km/h)

  Prodhuesi dhe emri i gomave

  Numrat e regjistrimit sipas rregulloreve të vendit. Numri simbolizon datën e prodhimit 0809 – Java e 8-të, viti 2009

  Tubeless – gomë pa një gomë shtesë të brendshme

  Simboli sikur fjolla bore – gomat e dimrit

  M+S (Mud & Snow) janë goma dimërore ose për të gjitha stinët

  Shenja ECE për standardin evropian (plus numrin e shtetit)

  Run Flat (gomë e krijuar për t’i rezistuar efekteve pasi të shpohen)

  Treguesi i konsumit (në sipërfaqen e shkelës)./FrontOnline/

  NimiTV ofron 30% zbritje për Black Friday
  Nga Rubrika
  Auto18 Prill 2024
  Vendet në Evropë po luftojnë për të përmbushur kërkesat e “agjendës së gjelbër” në mënyra të ndryshme, por disa nga propozimet janë...
  Auto17 Prill 2024
  Reshjet e borës nuk janë aq të rralla në prill nëse jetoni në lartësi më të larta. Me ditët e para të...
  Auto17 Prill 2024
  Ford pritet “të tërheq” më shumë se 450,000 SUV dhe kamionçina kompakte në Shtetet e Bashkuara sepse mund të humbasin fuqinë e...
  Të tjera
  Lajme19 Prill 2024
  Prokuroria Themelore në Prishtinë të enjten dorëzoi në Gjykatën Themelore në Prishtinë kërkesën për caktim të masës së paraburgimit ndaj Edin Nevzadit, administrator...
  Ekonomi19 Prill 2024
  Shqipëria ka njohur një rritje të fortë të importit të fruta-perimeve gjatë këtij viti. Të dhënat tregojnë, se Shqipëria bleu rreth 70...
  Bota/Rajoni19 Prill 2024
  Ogranizata e Kombeve të Bashkuara kanë dënuar shkatërrimin e qëllimshëm të pajisjeve mjekësore të Gazës, shkruan BBC, përcjell klankosova.tv “Misionet e fundit...
  Lajme19 Prill 2024
  Ish-ministri i Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi ka thënë se stërvitjet ushtarake të Serbisë, të quajtura “Vorbulla 2024”, paraqesin shqetësim për institucionet...
  Lajme19 Prill 2024
  Policia e Kosovës ka arrestuar sot në Ferizaj një shtetas të Maqedonisë së Veriut, i cili ishte në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet...
  Bota/Rajoni19 Prill 2024
  Policia suedeze ka qëlluar dhe arrestuar një burrë që dyshohet se ka plagosur tre gra me një objekt të mprehtë në Vasteras,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.