×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Çfarë domethënie ka lulja e vendosur Palmer e Vuçiq në xhaketat e tyre

  FrontOnline
  04 Nëntor 2019

  Presidenti serb, Aleksandër Vuciq u takua sot në Beograd me të dërguarin special të SHBA’së, për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, ku temë kryesore ishte çështja e Kosovë për fillimin e dialogut dhe arritjen e një marrëveshje përfundimtare mes dy vendeve.

  Por, diçka që ra në sy nga mediat dhe vet Vuciq, ishte falënderimi i presidentit serb për Palmerin për vendosjen në xhaketë të lules ‘Natalijina Ramonda’.

  ‘Natalijina Ramonda’ është një lule që përfaqëson popullin serb dhe përvojat që i kanë kaluar.

  Vucic e falënderoi Palmerin për aleancën mes Serbisë dhe SHBA’së që daton nga Lufta e Parë Botërore.

  “Gjyshi i Palmerit, nga rruga, luftoi në Luftën e Parë Botërore që flet vëllime për aleancën tonë, faleminderit për atë gjest,” tha presidenti serb, transmeton Gazeta Metro.

  Përndryshe, Natalijina Ramonda është një lule që përfaqëson popullin serb dhe përvojat që i ka kaluar. Asaj i kanë vënë emrin sipas mbretëreshes serbe Natalija Obrenovic.

  Prince Coffee House tani edhe në Vjenë të Austrisë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Ministri i Mbrojtjes i Tajvanit i ka përshkruar aktivitetet e shtuara ushtarake të Kinës rreth ishullit si “jonormale” dhe paralajmëroi se rrit...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Kryeministri rumun, Marcel Ciolacu do të udhëtojë në Kiev së bashku me disa nga ministrat e tij. Në këtë vizitë pritet të...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Një sulm me raketa ka ndodhur në Kremenchuk të Ukrainës, ku  është vrarë një person dhe dhjetra të tjera janë plagosur. Guvernator...
  Të tjera
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Një sulm me raketa ka ndodhur në Kremenchuk të Ukrainës, ku  është vrarë një person dhe dhjetra të tjera janë plagosur. Guvernator...
  Lajme23 Shtator 2023
  Kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj, iu ka dhënë fund spekulimeve se ai do t’i bashkohet Lëvizjes Vetëvendosje. Ai ka thënë...
  Lajme23 Shtator 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pas takimit në Bruksel, ka ripërsëritur qëndrimin e tij se nuk mund të ketë Asociacion të Komunave...
  Lajme23 Shtator 2023
  Instituti hidrometeorologjik i kosovës ka njoftuar se sot në ditën e parë të vjeshtës parashihet mot me temperatura të larta. Sipas këtij...
  Lajme22 Shtator 2023
  Kryetari i Partisë Socialdemokrate, Dardan Molliqaj, ka thënë se strategjia e Kryeministrit Albin Kurti në procesin e dialogut, po e pozicionin e...
  Lajme22 Shtator 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë të ditur se në kazermën “Skënderbeu” në Ferizaj, u betuan si ushtarë të Kosovës edhe...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.