Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Carovska: Matura shtetërore do të mbahet në qershor të vitit të ardhshëm

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Ministrja e Arsimit dhe Shkencës, Mila Carovska sot tha provimi i maturës shtetërore do të mbahet sipas afatit ligjor, përkatësisht në qershor të vitit të ardhshëm.

  Pandemia, tha Carovska, nuk duhet të pengojë zhvillimin e nxënësve.

  “Do të doja që t’i inkurajoj nxënësit që deri në fund të nëntorit të zgjedhin detyrën projektuese në kuadër të maturës e që duhet dhe deri në fund të muajit të ardhshëm të zgjedhin lëndën në të cilët duan ta japin maturën shtetërore. Nuk duam që pandemia të pengojë zhvillimin e nxënësve të cilët janë e ardhmja jonë. Pikërisht për këtë, sipas afateve ligjore, matura do të mbahet në motin e ardhshëm”, tha Carovska.

  Sipas saj, maturë shtetërore ka në të gjithë vendet e rajonit dhe në vendet evropiane.

  Ambasadorja e parë e Izraelit në Kosovë, e impresionuar me punën në Comodita
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Mars 2023
  Sindikatat dhe qytetarët në Francë kanë njoftuar përshkallëzimin e protestave pas një vendimi për të rritur moshën e pensionit nga 62 në...
  Bota/Rajoni25 Mars 2023
  Një adoleshente, e cila u dogj e gjallë nga ish-partneri, dha frymën e fundit në spitalin ku po kurohej, pas pesë ditësh...
  Bota/Rajoni25 Mars 2023
  Një burrë në Gjermani ka plagosur rëndë një vajzë 17-vjeçare me sëpatë pasi kërcënoi pasagjerët në një tren, tha policia. Në qytetin...
  Të tjera
  Kronika25 Mars 2023
  Një femër në Fushë Kosovë është arrestuar nga Policia. E, njëjta dyshohet se pas një mosmarrëveshje ka ushtruar dhunë ndaj bashkëshortit të...
  Kronika25 Mars 2023
  Një vajzë në Skenderaj derisa ishte duke fjetur ka ndërruar jetë. Lajmin në Polici e ka raportuar nëna e saj. Në raportin...
  Vip25 Mars 2023
  Luiz Ejlli dhe Kiara Tito janë bërë dy nga personazhet më të dashur të Big Brother VIP Albania. Ata pas festës së...
  Vip25 Mars 2023
  Olta e ka quajtur Kristin naiv. Ajo ka thënë se e tepron me faktin që do të tregojë shpesh herë se sa...
  Lajme25 Mars 2023
  Përfaqësuesit e shoqatave të të zhdukurve në Kosovë, po e konsiderojnë si shumë të pa qartë dakordimin ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në...
  Lajme25 Mars 2023
  Partia Demokratike e Kosovës sot do të mbajë konferencë për media. Në njoftimin e kësaj partie, bëhet e ditur se konferenca do...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.