×
 • Lajme
 • Lajme

  Canaj për çështjen e dinarit: Përfitimi politik i Kosovës është zero

  FrontOnline
  27 Shkurt 2024

  Vendimin e Bankës Qendrore të Kosovës për ndalimin e dinarit ndonëse nuk e quan të “keq”, megjithatë për ish-diplomatin Blerim Canaj, i njëjti është marrë në kohën e gabuar.

  Në emisionin “Five”, në RTV Dukagjini, Canaj ka theksuar se vendimi është i drejtë por sipas tij të njëjtat duhet të merren në kohën e duhur.

  “Deri para marrjes së këtij vendimi ka qenë problemi të cilin e ka pasur Vuçiq pas zgjedhjeve në Serbi, e kemi pasur rastin e Banjskës, a po dëgjoni më për këtë temë… një vendim i gabuar në kohën totalisht të gabuar dhe në momentin e gabuar, nuk po them se është vendim i keq por totalisht i gabuar në kohë dhe hapësirë edhe në moment po na kushton neve si shtet dhe cili është përfitimi i Kosovës, po flas për përfitim politik, përfitimi është zero…”, u shpreh Canaj.

  Ai beson se vendimi i BQK-së më shumë ka të bëjë me zhvendosjen e temës dhe në shtyrjen e disa çështjeve të tjera.

  “Është çështje e brendshme e Kosovës, kurrë nuk kemi thënë që vendimi i Qeverisë apo i BQK-së, nëse është i BQK-së, është vendim i padrejtë, absolutisht me shumë të drejtë mirëpo gjithmonë vendimet sidomos të tilla, duhet të merren në kohën e duhur dhe paraprakisht të analizohet mirë se si të merret. Vetë koha dhe periudha kur është marrë ky udhëzim administrativ më shumë ka pasur të ketë me zhvendosje të temës dhe të shtyhen disa çështje, mund të jetë taktikë e Qeverisë, ajo është punë e tyre mirëpo a është në kohën e duhur, absolutisht jo, është në kohë jo të duhur”, shtoi më tej ai.

  Curri: Atdheu dhe Xhuli ia kaluan për shpejtësi të krijimit të lidhjes, Vivien dhe Getinjos (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme13 Prill 2024
  Zyra e Rregullatorit të Energjisë (ZRRE) në Kosovë nuk ka ende informacione se nga cilët operatorë furnizohet Elektroseveri për shpërndarjen e energjisë...
  Lajme13 Prill 2024
  I është dhënë lamtumira e fundit, 21 vjeçarjes  që u vra dje nga ish bashkëshorti brenda Qendrës për Punë Sociale në Ferizaj....
  Lajme13 Prill 2024
  Lista Serbe ka reaguar pas arrestimit të kryesit të veprave penale “Prishja e rendit kushtetues të Kosovës”, serbit, Sreçko Sofronijeviq. Përmes një...
  Të tjera
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Një person ka humbur jetën dhe 10 të tjerë janë plagosur pasi një kabinë e teleferikut u përplas me një shtyllë të...
  Lajme13 Prill 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka kujtuar masakrën e Studenicës dhe atë të Llashticës ku forcat serbe 25 vjet më parë, me...
  Sport13 Prill 2024
  Synimi i Tottenham për të siguruar një vend në Champions League është goditur të shtunën kur "Spurs" është mposhtur në një ndeshje në "St James`...
  Lajme13 Prill 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kujtuar sot masakrën e Llashticës së Gjilanit në 25-vjetorin e saj....
  Ekonomi13 Prill 2024
  Aleanca Kosovare e Bizneseve-AKB, Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës dhe Organizata ekonomike SHRBSH nënshkruan Memorandum Bashkëpunimi mes vete me qëllim...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Qeveria e Gjermanisë do ta furnizojë Ukrainën me një tjetër sistem ajror për mbrojtje ajrore, Patriot, teksa ajo përballet me luftën e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.