×
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Bytyqi: Inflacioni është vënë nën kontroll

  FrontOnline
  12 Prill 2024

  Zv.kryeministri për Çështje Ekonomike Fatmir Bytyqi, thotë se inflacioni është vënë nën kontroll. Ai në një postim në Facebook thotë se sipas të dhënave më të fundit të Entit Shtetëror të Statistikave (ESSH) për rritjen e shpenzimeve të jetesës, për muajin mars 2024 është matur inflacioni prej 4,0%.

  Bytyqi thekson se kjo është dëshmi se kompanitë me përgjegjësi etike operojnë në vend në masën më të madhe, si në prodhim ashtu edhe në tregti, të cilat, pavarësisht mundësisë së rritjes së madhe të çmimeve, vazhduan të punojnë me çmime konkurruese, gjë që përfundimisht rezultoi në rritjen e inflacionit në mars të vitit 2024 me vetëm një pikë përqindjeje krahasuar me muajin paraardhës kur inflacioni u mat 3,0%.

  “Duke marrë periudhën janar-mars të vitit 2024 krahasuar me janar-mars të vitit 2023, inflacioni është 3,4%, që është pak më i ulët se inflacioni i parashikuar fillimisht për vitin 2024, i cili sipas parashikimeve të fundit të Qeverisë duhet të jetë 3,6%. Kjo është vetëm një tjetër në serinë e dëshmive se kjo Qeveri ndjek në vazhdimësi zhvillimet ekonomike në vend, dhe se zbaton politika të duhura që përmirësojnë standardin e qytetarëve, për shkak të rritjes së pensioneve dhe pagës mesatare që nga fillimi i vitit deri tani është shumë më e lartë se rritja e shpenzimeve të jetesës”.

  “Muajin e kaluar është miratuar Ligji për Praktikat e Padrejta të Tregtisë, i cili gjithashtu do të garantojë çmime të qëndrueshme për mbi 2500 produkte bazë, si dhe parandalimin e tregtisë së padrejtë”, ka shkruar Bytyqi./Telegrafi/

  Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Ekonomi16 Maj 2024
  Zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Nik Gjeloshaj, viziton Aleancën Kosovare të Bizneseve, ai është pritur nga kryetari i AKB-së, Agim Shahini. “Kosova...
  Ekonomi16 Maj 2024
  Rreth gjysmë miliardë euro arrin shuma e përgjithshme e investimeve direkte amerikane në Kosovë në dekadën e fundit, bazuar në statistikat e...
  Ekonomi14 Maj 2024
  Zëvendësministri i Infrastrukturës, Hysen Durmishi, ka nënshkruar sot memorandum mirëkuptimi me Komunën e Malishevës. Memorandumi kap vlerën e 697 mijë eurove dhe...
  Të tjera
  Lajme18 Maj 2024
  Në rrugën Klinë-Gjakovë është shembur dheu, mëngjesin e sotëm. Mediat lokale kanë publikuar pamje, ku shihet se si është shkatërruar rruga dhe...
  Lajme18 Maj 2024
  Deputeti i Pavarur në Kuvendin e Kosovës dhe ish-zëvendës i kryeministrit Albin Kurti, Haki Abazi, për FrontOnline thotë se ministrja Donika Gërvalla...
  Vip18 Maj 2024
  Familja Salihu mbrëmë kishin festë. Kjo sepse Engji po i jep fund beqarisë. Në media po flitet se ajo po fejohet me...
  Lajme18 Maj 2024
  Policia e Kosovës ka raportuar se një burrë ka vdekur në Prizren, si pasojë e kontaktit me rrymën. Në raportit 24 orësh,...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Aeroporti i Mynihut në Gjermani është mbyllur, sepse disa aktivistë për mbrojtjen e klimës kanë hyrë në psitën e tij. Siç raporton...
  Lajme18 Maj 2024
  Rezultati i mbledhjes së djeshme në Këshillin e Evropës, çështjet bilaterale dhe rajonale si dhe projektet e përbashkëta ishin temë e diskutimit...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.