×
 • Lajme
 • Lajme

  Burim Ramadani: Serbia me çdo metodë po tenton ta pengoj Kosovën në raport me ndërkombëtarët

  FrontOnline
  25 Maj 2024

  Ish-zëvendësministri i Mbrojtjes, Burim Ramadani, fushatën e Serbisë kundër Kosovës për anëtarësimin për asocim në Asamblenë Parlamentare të NATO-s e sheh të paefektshme.

  Ramadani për Front Online tha se në çdo mundësi shteti serb po e pengon Kosovën në raport me ndërkombëtarët.

  Ai shprehët optimist që Kosova dhe NATO të avancojnë së bashku.

  “Serbia po shfrytëzon çdo metodë dhe çdo mundësi për të penguar Kosovën në konsolidimin e shtetit dhe marrëdhënieve ndërkombëtare. Në rastin e statusit të anëtares së asociuar në AP të NATO-s besoj që kjo letër e Serbisë nuk do të ketë efekt. Unë pres që Kosova dhe NATO të avancojnë në aranzhmane të reja operacionale, sepse kjo do të ishte e rëndësisë praktike. Statusi i ri në AP NATO nuk ndryshon marrëdhëniet Kosovë-NATO”, thotë Ramadani.

   

   

   

  Ekspertët: Serbia s’mund ta ndalojë rrugën e Kosovës drejt NATO-s

   

  COMODITA, aset kontribues në Kosovë
  Nga Rubrika
  Lajme15 Qershor 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, merr pjesë në përurimin e Shtegut të Lirisë “Pashtriku”. Ai do të jetë i pranishëm në Has-Pashtrik...
  Kronika15 Qershor 2024
  Një i dyshuar është arrestuar të premten pasi kishte rrëmbyer një person dhe që për lirimin e tij kërkonte 30,000 euro nga...
  Lajme15 Qershor 2024
  Nga 170 euro sa ishte vitin e kaluar, çmimi i një kurbani në Kosovë këtë vit ka shkuar në 350 euro. Shitësit...
  Të tjera
  Lajme15 Qershor 2024
  Sot do të zhvillohet një aksion simbolik para objektit të ri të Spitalit në Ferizaj. Këtë aksion e kanë ndërmarrë Rinia Demokratike...
  Sport15 Qershor 2024
  Kampionati Evropian i futbollit 2024 ka filluar të premten, më 14 qershor, me ndeshjen hapëse të Grupuit A, mes nikoqires Gjermanisë dhe...
  Lajme15 Qershor 2024
  Sot do të fillojë Samiti për paqe për Ukrainën, që do të mbahet në Burgenstok të Zvicrës, ku do të marrë pjesë...
  Lajme15 Qershor 2024
  Policia e Kosovës, pas informacioneve të pranuara nga Agjencia e Kosovës për Inteligjencë, ka gjetur dhe sekuestruar dje një sasi armatimi në...
  Lajme15 Qershor 2024
  Kuvendi i Komunës sot do të mbajë një seancë solemne. Kjo për rastin e ditës se çlirimit të Gjilanit. Seanca nis ora...
  Lajme15 Qershor 2024
  Nesër për besimtarët mysliman shënohet festa e Kurban Bajramit. Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava sot do t’i drejtohet opinionit publik për një...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.