×
 • Lajme
 • Lajme

  Bulliqi: Presidenti po e pengon qëllimshëm mbajtjen e zgjedhjeve në Podujevë

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Shpejtim Bulliqinë seancën e Kuvendit të Kosovës në emër të Grupit Parlamentar të LVV-së tha se të dielën me lejimin e mbajtjeve të zgjedhjeve të Serbisë në territorin e Kosovës, është cenuar rëndë integriteti shtetëror, ndërsa tha se presidenti i vendit, Hashim Thaçi po pengon mbajtjen e zgjedhjeve në Podujevë.

  Bulliqi tha se Qeveria Hoti ka shkelur Kushtetutën e Kosovës me këtë mundësi që i ka dhënë Serbisë për të organizuar zgjedhje në vendin tonë.

  “Pretendimet e Serbisë i dimë të gjithë por obligimi ynë është që të respektojmë Kushtetutën e Kosovës, dhe mbrojtja e sovranitetit dhe integritetin. Kushtetutën e shkelet kur lejuat mbajtje3n e këtyre zgjedhjeve. Serbët nuk votuan si votues jashtë shtetit, përmes postës apo zyrat ndërlidhëse por si votues të rregullt brenda saj”, tha Bulliqi.

  Deputeti i LVV-së, po ashtu u shpreh se kjo Qeveri lejoi zgjedhjet e Qeverisë serbe në Kosovë ndërsa në Podujevë ka mbi 3 muaj

  “Privimi i qytetarëve të Podujevës duke i privuar nga e drejta e tyre për të zgjedhur Kryetarin e Komunës po bëhet me vendime antikushtetuese të Presidentit e me motiv politik. Justifikimi për shkak të pandemisë tashmë është pa motiv”, tha Bulliqi.

  Ai tha se pengimi i zgjedhjeve është i qëllimshëm dhe antikushtetues nga ana e presidentit.

  https://www.facebook.com/FrontOnlineMedia/videos/190661312352125/

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për vendet që s’do të kenë rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme18 Qershor 2024
  Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, duke ka folur për kapacitetet, projektet dhe objektivat e FSK-së, theksoi se synimi final është anëtarësimi i...
  Lajme18 Qershor 2024
  Nënkryetaria e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Saranda Bogujevci, së bashku me deputetin Erxhan Galushi, i cili e kryeson Grupin e Miqësisë...
  Lajme18 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka shkruar në platformën X”, për shtatoren e ngritur për Leotrim Ahmetin në Skenderaj, 7-vjeçari që u...
  Të tjera
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë thënë se janë të shqetësuara për thellimin e bashkëpunimit mes Rusisë dhe Koresë së Veriut. Pentagoni...
  Lajme18 Qershor 2024
  Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, priti në takim emisarin special të BE-së,...
  Lajme18 Qershor 2024
  Për të mërkurën parashikohet të mbajë mot kryesisht me diell dhe shumë i nxehtë. Era do fryjë drejtimesh të ndryshme me shpejtësi...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Një zjarr masiv ka përfshirë kullotat e fshatit Mashkullorë të Gjirokastrës. Fillimisht zjarri është shfaqur rreth orës 13.00 në malet e kësaj...
  Sport18 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord pa e goditur ende topin për Portugalinë në Euro 2024 – por ka humbur një tjetër....
  Lajme18 Qershor 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka thënë të martën se dy vendet duhet të bëjnë hapa për...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.