×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Britanikët nuk u rezistojnë temperaturave të larta, mbushin plazhet

  FrontOnline
  26 Qershor 2020

  Një “situatë emergjente” është shpallur në Bournemouth pasi mijëra njerëz u mblodhën në brigjet e Dorset, në ditën e dytë të valës së nxehtë në Mbretërinë e Bashkuar.

  Kjo sipas mediave britanike, përcjell Telegrafi, ka ndodhur megjithëse policia e Dorset u ka kërkuar njerëzve që të qëndrojnë larg vendpushimit dhe plazheve të tjera në qark.

  Madje, siç bëhet e ditur më tej, ka pasur raporte për bllokime trafiku, sjellje antisociale, përleshje dhe kampe brenda natës.Po sipas mediave britanike, më parë njerëzit u nxitën të “veprojnë me përgjegjësi” pasi temperaturat filluan të rriten.

  Por nga mesi i mëngjesit, plazhi i Bournemouth ishte i zënë “aq sa syri mund të shohë” dhe parku i makinave Durdle Door po i afrohej kapacitetit.

  Udhëheqësi i Këshillit, Vikki Slade tha: “Ne jemi tërësisht të mërzitur nga skenat e dëshmuara në plazhet tona, veçanërisht në Bournemouth dhe Sandbanks, në 24-48 orët e fundit”.

  “Sjellja dhe veprimet e papërgjegjshme të kaq shumë njerëzve janë thjesht tronditëse dhe shërbimet tona janë shtrirë duke u përpjekur t’i mbajnë të gjithë të sigurt. Ne nuk kemi pasur zgjidhje tani, por të shpallim një ‘incident të madh’ dhe të fillojmë një përgjigje emergjente”.

  Ndihmësja e shefit të policisë së Dorset, Con Sam de Reya, tha që njerëzit duhet të qëndrojnë larg plazheve në këto “periudha të papara”.

  “Ne gjithashtu jemi të mbështetur në njerëzit që marrin përgjegjësi personale dhe këshillojmë fuqimisht anëtarët e publikut që të mendojnë dy herë para se të shkojnë në zonë”.

  “Është e qartë që ne jemi akoma në një krizë të shëndetit publik dhe një vëllim i tillë i konsiderueshëm i njerëzve që shkojnë në një zonë, vendos një tendosje të mëtejshme në burimet e shërbimeve emergjente”.

  Fotografitë treguan plazhe dhe hapësira me njerëz të mërkurën, që ishte dita më e nxehtë e Mbretërisë së Bashkuar deri më tani.

  Vedat Bajrami banori më i ri në Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti i Ukrainës, Volodymir Zelensky ka mbërritur në Shqipëri për herë të parë për të marrë pjesë në Samitin e Bashkimit Evropian...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, nesër pret në një takim homologun e tij ukrainas, Dmytro Kuleba. Takimi do...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, do të arrijë sonte në Shqipëri ku do të marrë pjesë në dy samite të rëndësishme, të...
  Të tjera
  Vip27 Shkurt 2024
  Pas debateve të forta në shtëpinë e “Big Brother Vip” kanë nisur dhe rrëfimet personale. Rike Roçi teksa bisedonte me Julin ndau...
  Sport27 Shkurt 2024
  Adrian Bajrami ka rinovuar kontratën me Benfican. Ai është pjesë e ekipit të dytë – Benfica B. Qendërmbrojtësi shqiptar zgjati kontratën deri...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Vendimi për dinarin serb është vendim politik, sipas analistit politik, Imer Mushkolaj, edhe pse, sipas tij, askush nuk e konteston se vendimi...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka shkruar për vizitën e disa deputetëve të Bundestagut gjerman në Kosovë. Ata për dy...
  Kronika27 Shkurt 2024
  Aksidenti me përfundim tragjik që ndodhi të hënën tek Ministria e Arsimit në Prishtinë nuk ishte i vetmi. Një ditë më parë...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti, priti në takim përfaqësuesin special të qeverisë federale të Gjermanisë për vendet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.