[wp-story]

Bota/Rajoni

Borrelli pret hap të rëndësishëm drejt normalizimit të marrëdhënieve Prishtinë-Beograd

Borrelli pret hap të rëndësishëm drejt normalizimit të marrëdhënieve Prishtinë-Beograd
12:49 | 13 Korrik 2020

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, shpreson që të bëhet një hap i rëndësishëm drejt normalizimit të marrëdhënieve mes Prishtinës dhe Beogradit.

Në fjalimin e tij në Këshillin për Marrëdhënie me Jashtë në BE, Borrell, ka folur edhe për dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit. Ai i ka raportuar ministrave të jashtëm të BE-së.

“Është me rëndësi të ceki se dialogu ka filluar. Përfaqësuesi Special i BE-së, Miroslav Lajçak ka bërë një punë të mirë. Ne po ulemi së bashku. Do të takohemi sërish të enjten dhe shpresoj të jetë një hap i rëndësishëm drejt normalizimit të marrëdhënies mes Prishtinës dhe Beogradit”, ka deklaruar Josep Borrell gjatë takimit të Këshillit për Punë të Jashtme.

“M Sillosi” S’ka nëvojë për panik, grurë ka me bollëk

Të tjera