×
 • Lajme
 • Lajme

  Borrell: Jemi të shqetësuar për mungesën e konsultimeve paraprake të Kosovës për dinarin

  FrontOnline
  03 Prill 2024

  Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, ka thënë se institucioni që ai përfaqëson është i shqetësuar me mungesën e konsultimeve paraprake të Kosovës në lidhje me rregulloren e BQK-së, e cila prek dinarin serb.

  Në një përgjigje të dhënë në emër të Komisionit Evropian, ai thotë se themelimi i Asociacionit është “obligim për Kosovën sipas ligjit ndërkombëtar”, raporton Klankosova.tv.

  Borrelli kujton se Asociacioni buron nga Marrëveshja e Brukselit e vitit 2013, e lidhur nga palët, Kosova dhe Serbia, në Dialogun e lehtësuar nga BE-ja, “dhe e ratifikuar në Kuvendin e Kosovës”.

  “Meqenëse palët nuk treguan gatishmëri për t’u angazhuar në negociata rreth statutit të Asociacionit, BE-ja hartoi Draft Statutin Evropian (EDS), i cili u konsultua me ekspertë juridikë ndërkombëtarë dhe respekton Marrëveshjet relevante të Dialogut dhe kornizën ligjore të Kosovës (si dhe vijat e kuqe të palëve për aq sa është e mundur)”.

  Ai thotë se ky draft-statut, më 21 tetor 2023, iu prezantua ndaras kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Alleksandar Vuçiq.

  “Më 26 tetor 2023, Kosova informoi BE-në se do ta pranonte EDS-në me kusht që Marrëveshja për rrugën e normalizimit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Aneksi i saj dhe EDS të nënshkruheshin zyrtarisht” nga kryeministri i Kosovës dhe presidenti i Serbisë, thotë Borrelli në këtë deklaratë të publikuar të mërkurën mbrëma.

  Megjithatë, ai njofton se “Presidenti i Republikës së Serbisë përjashtoi çdo formë nënshkrimi”.

  Që atëherë, thotë shefi i Politikës së Jashtme të BE-së, përfaqësuesit e Kosovës nuk janë përfshirë në diskutime për Asociacionin.

  Tutje, ai flet për edhe rregulloren e Bankës Qendrore të Kosovës për operacionet me para të gatshme. Shefi i diplomacisë evropiane thotë se “kjo rregullore prek çështjet që do të negocioheshin në lidhje me Asociacionin (p.sh. statusi dhe financimi i institucioneve të administruara nga Serbia në Kosovë dhe integrimi i tyre në kornizën institucionale dhe ligjore të Kosovës)”.

  Ndër të tjera, ai thotë se “BE-ja është e shqetësuar për mungesën e konsultimeve paraprake dhe pasojat që mund të ketë ky vendim në jetën e përditshme të serbëve të Kosovës dhe komuniteteve të tjera në mbarë Kosovën”.

  “Kjo lidhet veçanërisht me ndikimin e saj në shkolla dhe spitale, duke pasur parasysh mungesën e dukshme të alternativave në këtë moment”, tha Josep Borrell në këtë deklaratë.

  20 mijë qytetarë të Gjakovës bëhen me rrjet të ri
  Nga Rubrika
  Lajme14 Prill 2024
  Irani ka kërcënuar çdo vend i cili i mundëson Izraelit që përmes hapësirës së tyre ajore të kryejnë sulme ndaj Iranit. Paralajmërimi...
  Lajme13 Prill 2024
  Ish- kryeinspektori AKI-së, Burim Ramadani menjëherë pas nisjes së dronëve iranian drejt Izraelit u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që gjenden...
  Lajme13 Prill 2024
  Irani ka nisi një sulm ndaj Izraelit, duke i përdorur dhjetëra dronë, raporton Front Online. Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se Izraeli...
  Të tjera
  Lajme13 Prill 2024
  Mediat izraelite kanë njoftuar se Irani ka nisur dronë drejt Izraelit. Kjo është konfirmuar nga zëdhënësi i Forcave Mbrojtëse të Izraelit, Daniel...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Autoriteti Rregullator i Aviacionit Civil Jordanez ka njoftuar të shtunën se hapësira ajrore e vendit do të mbyllet përkohësisht për të gjithë...
  Lajme13 Prill 2024
  Në organizimin e aktivisteve të shoqërisë civile nga Ferizaj së bashku me përfaqësues nga Komuna e Ferizajt, Policia e Kosovës, përfaqësues nga...
  Lajme13 Prill 2024
  Me qëllim të marrjes së propozimeve vërejtjeve dhe rekomandimeve, Komisioni parlamentar për media, mbajti në Pejë dëgjim publik për projektligjin për KPM-në....
  Lajme13 Prill 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka reaguar perseri pas vrasjes së Erona Coklit, 21-vjeçares, nga ish-bashkëshorti i saj në Ferizaj dje, në...
  Lajme13 Prill 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, ka marrë pjesë në Forumin e Delfit në Greqi. Ai aty ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.