×
 • Lajme
 • Lajme

  Bordi i RTK-së, këta janë emrat e kandidatëve

  FrontOnline
  22 Nëntor 2021

  Komisioni Ad-hock për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtarë të Bordit për RTK-në ka përzgjedhur 18 kandidatë të cilët do të dërgohen për votim në Kuvendin e Kosovës.

  FOL në një postim në Facebook thekson se Komisioni Ad-Hock për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtarë të Bordit për RTK-në ka përfunduar tashmë intervistimin e 91 kandidatëve nga 132 kandidatë sa kishin aplikuar.

  “Ky ishte ndër proceset më të mëdha sa i përket rekrutimit që Kuvendi i Kosovës ishte marrë deri më tani, për shkak të numrit të madh të kandidatëve që kishin aplikuar.

  Nga monitorimi ynë del se ky proces ka shkuar korrekt dhe të gjithë anëtarët e Komisionit kanë treguar bashkëpunim me shoqërinë civile”, thuhet në njoftimin e FOL-it.

  Gjithashtu thuhet se “vlen të theksohet transparenca e tërë këtij procesi, duke bërë që edhe poentomi i kandidatëve të bëhet në prezencë të monitoruesve të shoqërisë civile.

  FOL ka mirëpritur që Komisioni Ad-Hock ka vendosur që të respektohet Ligji për Barazi Gjinore në këtë proces, duke dërguar në Kuvend për votim një listë me përbërje të barabartë me kandidatët gra dhe burra”.

  Në listën e ngushtë që shkon në Kuvend, janë 16 kandidatë shqiptar, prej të cilëve 8 gra dhe 8 burra dhe 2 kandidatë (një burrë dhe një grua) nga komuniteti serb.

  Lista me 18 kandidatët që do të shkojnë në Kuvend për votim.

  1. Driton Hetemi 847 pikë
  2. Besnik Boletini 812 pikë
  3. Safet Kabashaj 797 pikë
  4. Ejup Gojnovci 792 pikë
  5. Bekim Selo 768 pikë
  6. Ismet Sijarina 749 pikë
  7. Fatime Lumi Qehaja 734 pikë
  8. Petrit Qollaku 734 pikë
  9. Arta Berisha 726 pikë
  10. Enis Halimi 726 pikë
  11. Albulena Mehmeti 724 pikë
  12. Jehona Ademaj Sejdiu 704 pikë
  13. Shukrije Rama 684 pikë
  14. Mejreme Krasniqi Sadiku 683 pikë
  15. Mihane Nertile Salihu Bala 668 pikë
  16. Arta Pllana 670 pikë
  17. Nelica Veljkovic 677 pikë
  18. Mihailo Scepanovic 735 pikë

  FOL i bënë thirrje deputeteve të Kuvendit të Republikës së Kosovës që gjatë votimit të kandidatëve të respektohet Ligji për Barazi Gjinore, si rrjedhojë Bordi i RTK-së të ketë përfaqësim të barabartë gjinor.

  Ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Lajme13 Korrik 2024
  NATO i dha fundit takimit të saj vjetor në kryeqytetin e Shteteve të Bashkuara, duke festuar 75 vjetorin e formimit dhe marrë...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sllobodan Vukçeviq, ambasadori i Serbisë në Tiranë, ka thënë se Serbia është e gatshme të zhvillojë marrëdhënie në të gjitha fushat me...
  Lajme13 Korrik 2024
  Njësitet Antikontrabande të Doganës së Kosovës, pas pranimit të informatës nga qytetarët për prezencën e barnave pa banderola, kanë kryer një kontroll...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Nënkryetari i Prishtinës, Alban Zogaj, ka bërë të ditur se rruga nga rrethi i vogël i Arbërisë e deri te rrethi i...
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka publikuar listën e plotë të zyrtarëve që i ka takuar gjatë vizitës së saj në Washington...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sipas World Population Review, disa vende luftojnë më shumë me divorcin se të tjerët. Këto janë të dhënat për vitin 2022 dhe...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara mirëpritën samitin me rastin e 75-vjetorit të themelimit të NATO-s në kohë të trazuara politike. Ndërkohë që sulmet e...
  Lajme13 Korrik 2024
  Është përfshirë nga zjarri një trafo e rrymës në fshatin Sopijë në Suharekë. “Rreth orës 16:45 në fshatin Sopijë përfshihet nga zjarri...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kanë filluar pritjet e mërgimtarëve nëpër pikat kufitare për hyrë në Kosovë. Në pikëkalimin kufitar te Dheu i Bardhë, sipas Qendrës Kombëtare...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.