[wp-story]

Lajme

Blerim Vela, emërohet shef i Stafit të presidentes Osmani

Blerim Vela, emërohet shef i Stafit të presidentes Osmani
21:20 | 07 Prill 2021

Blerim Vela, është emëruar shef i stafit të presidentes, Vjosa Osmani.

Kjo u bë e ditur nga vetë Osmani, përmes një komunikate për media.

Osmani ka shpalosur edhe biografinë e Velës, i cili ka qenë prezent nëpër studio televizive, sidomos për çështje të sondazheve zgjedhore.

Njoftimi i plotë:

Blerim Vela është emëruar sot Shef i Stafit të Presidentes.Blerim Vela ka përvojë profesionale 20 vjeçare në fushën e qeverisjes demokratike, politikës së jashtme dhe parlamentarizmit. Ka punuar kryesisht me organizata ndërkombëtare, përfshirë OSBE-në, UNDP-në dhe Këshillin e Evropës.

Ai ka këshilluar parlamentet dhe qeveritë e vendeve të ndryshme në Evropë Lindore, Lindje të Mesme, Azi Qendrore, Kaukaz, Karaibe dhe Ishujt e Paqësorit.

Blerimi është në përfundim të studimeve të doktoratës në Universitetin e Sussex-it në Britaninë e Madhe, Departamenti i Politikës, aty ku edhe ka përfunduar magjistraturën në fushën e politikës evropiane.

Studimet në nivelin Baçellor i ka përfunduar në Departamentin e Shkencave Politike në Universitetin e Prishtinës.

Më herët ka ligjëruar në Universitetin Amerikan të Kosovës dhe Universitetin e Sussex-it.Blerimi jeton në Prishtinë së bashku me gruan Shqipen dhe djalin Malin. Flet rrjedhshëm gjuhën angleze, ndërsa ka njohuri të avancuara të gjuhës serbe dhe asaj maqedonase.

“Petrol Company” në natën e “Kurban Bajramit” e bën me shtëpi të re familjen nga Skenderaj

Të tjera