×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Bjellorusi: Tikhanovskaya krijon një qeveri hije

  FrontOnline
  30 Shtator 2020

  Ish-kandidatja bjelloruse për presidente, Svetlana Tikhanovskaya ka nisur të fillojë të formojë një qeveri hije, sipas kanalit të saj në Telegram.

  “Tikhanovskaya emëroi Garri Pogonyailo, një avokat i shquar dhe aktivist për të drejtat e njeriut, komisioner për të drejtat e njeriut, ndërsa Ales Alekhnovich u emërua komisioner për reformat ekonomike”, thuhet në deklaratë.

  Pogonyailo ka punuar si avokat në shumë çështje të të drejtave të njeriut në Bjellorusi, përfshirë rastet e gazetarëve Pavel Sheremet dhe Dmitri Zavadsky.
  Ai ishte nënkryetar i Komitetit bjellorus të Helsinkit për më shumë se 20 vjet.

  Alekhnovich është nënkryetar i qendrës së analizës CASE-Bjellorusi, e cila studion ekonominë dhe zhvillon reformat ekonomike për Bjellorusinë.

  “Regjimi i Aleksander Lukashenkos nuk është vetëm i paligjshëm, por ai nuk i kryen më detyrat e tij. Ne nuk mund të rrimë pa bërë asgjë teksa shikojmë vendin e zhytur në krizë”, theksoi Tikhanovskaya.

  Petrol Company zbret çmimet në Ditën e Verës: Benzinë 1.70 euro dhe Diesel 1.85 Euro për litër
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Një tërmet është regjistruar rreth orës 22:22 në Tiranë, i cili raportohet të ketë qenë i magnitudës 2.4 të shkallës Rihter Sipas...
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Një 15 vjeçar shqiptar është arrestuar nga policia greke pasi qëlloi me thikë një bashkëmoshatar të tij grek. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen...
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Janë pajisur me urdhër mbrojtës dy persona në Korçë, pasi që dy 52-vjeçarë kanë ushtruar dhunë ndaj tyre. Njëri ushtronte dhunë nga...
  Të tjera
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Pas Vrapçishtit dhe takimit me banorët e malësisë së Tetovës, Fronti Evropian, tubimin qëndror sonte e ka mbajtur në Shkup në Sheshin...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Vip21 Prill 2024
  Xhuli dhe Blero janë dy personazhe të njohura në vendin tonë. Të dy përjetuan një aventurë të njejtë, rrugëtimin në “Big Brother”....
  Vip21 Prill 2024
  Ledjona Xheladinaj, gazetarja që ishte një prej protagonisteve në këtë edicion të tretë të Big Brother VIP, ishte e ftuar pasditen e...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Imami Ahmed Kalaja deklaroi sot se ka një familje të madhe. Kalaja tha se është baba i 10 fëmijëve. Imami tha se...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.