×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Bilanci i COVID-19: 645.715 të vdekur në botë

  FrontOnline
  26 Korrik 2020

  Pandemia e koronavirusit të ri ka shkaktuar të paktën 645.715 të vdekur në botë, që prej shfaqjes në Kinë në muajin dhjetor, sipas të dhënave zyrtare.

  16 milionë e 72 mijë e 290 raste me COVID-19 janë diagnostikuar zyrtarisht në 196 vende dhe territore që prej fillimit të epidemisë, prej të cilëve 9.061.300 janë konsideruar sot si të shëruar.

  Ky numër i rasteve të diagnostikuar nuk reflekton numrin real të kontaminimeve pasi shumë vende testojnë vetëm rastet që kanë nevojë për shërbim spitalor për shkak të kapaciteteve të ulëta të depistimit.

  Dy rritjet më të mëdha ditore të rasteve me COVID-19 që prej fillimit të pandemisë janë regjistruar të enjten dhe të premten me më shumë se 280.000 të infektuar të regjistruar përkatësisht në këto dy ditë.

  Më shumë se pesë milionë raste janë regjistruar zyrtarisht që prej 1 korrikut, rreth më shumë se një e treta e rasteve të regjistruara që prej fillimit të pandemisë.

  Vetëm ditën e shtunë, 6.003 të vdekur dhe 260.578 raste të reja janë regjistruar në botë.

  Vendi që ka regjistruar më shumë të vdekur gjatë 24 orëve të fundit është Brazili me 1.211 të vdekur, pasuar nga SHBA me 1.067 dhe Meksika me 729 të vdekur.

  Mes vendeve më të prekura, Belgjika është vendi që ka numrin më të madh të të vdekurve në raport me popullsinë, 85 për 100.000 banorë e ndjekur nga Britania e Madhe (67), Spanja (61), Italia (58) dhe Suedia (56).

  Kina, pa territoret e Hong Kongut dhe Makaos, ku filloi epidemia në fund të dhjetorit, numëron 83.830 raste, prej të cilëve 4.634 të vdekur dhe 78.908 të shëruar.

  Evropa regjistroi sot 207.599 të vdekur për 3.061.857 raste, Amerika Latine dhe Karaibet 182.511 të vdekur për 4.329.332 raste, SHBA-ja dhe Kanadaja 155.381 të vdekur për 4.292.245 raste, Azia 57.019 të vdekur për 2.456.523 raste, Lindja e Mesme 25.238 të vdekur për 1.087.157 raste, Afrika 17.513 të vdekur për 829.127 raste dhe Oqeania 184 të vdekur për 16.057 raste.

  Për shkak të punimeve në rrjet në këto zona do ketë ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni17 Qershor 2024
  Mungesa e ligjeve për monedhat dixhitale e ka ngadalësuar përhapjen e tyre në Shtetet e Bashkuara. Zëri i Amerikës, Deana Mitchell, raporton...
  Bota/Rajoni17 Qershor 2024
  Prezantohet në panairin ndërkombëtar EUROSATORY që po mbahet në Paris, prototipi i parë i makinës ushtarake shqiptare “Shota”. Shqipëria merr pjesë për...
  Bota/Rajoni17 Qershor 2024
  Presidenti rus Vladimir Putin do të vizitojë Korenë e Veriut këtë javë për herë të parë në 24-vjet, thanë të dy vendet,...
  Të tjera
  Lajme18 Qershor 2024
  Deputeti i PDK-së, Hisen Berisha, për FrontOnline, thotë se është detyrim ligjor që kategoria e veteranëve të luftës, të jetë nën nivelin...
  Lajme18 Qershor 2024
  Bashkimi Evropian ka thënë se afati i dorëzimit të raportit të Përfaqësuesit të Lartë të BE-së, Josep Borrell, rreth masave të vendosura...
  Ekonomi18 Qershor 2024
  Përfaqësuesit e Bordit të Drejtorëve të Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) do të vizitojnë Malin e Zi nga 17 deri...
  Lajme18 Qershor 2024
  Lordi George Robertson, ish-Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s, nuk e përjashtoi mundësinë e përshkallëzimit të situatës në Ballkanin Perëndimor, kur solli në...
  Lajme18 Qershor 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se Kina po i ofronte Rusisë teknologji që po zgjat pushtimin rus të Ukrainës...
  Lajme18 Qershor 2024
  Udhëheqësit e Bashkimit Evropian përfunduan pa marrëveshje një diskutim të hënën se kush duhet të marrë postet kryesore të bllokut evropian për...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.