×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Bideni i kërkon Izraelit të mbrojë civilët e Rafahut

  FrontOnline
  13 Shkurt 2024

  Presidenti i ShBA-së, Joe Biden, ka thënë se ofensiva izraelite në Rafah “nuk duhet të vazhdojë pa një plan të besueshëm për të garantuar sigurinë” e më shumë se një milion palestinezëve të strehuar atje.

  Ai shtoi se shumë njerëz të zhvendosur në qytetin jugor të Gazës ishin “të ekspozuar dhe të cenueshëm” dhe se duhej të mbroheshin.

  Një mjek palestinez në Rafah i tha BBC-së se njerëzit po jetonin me frikë.

  Shefi i OKB-së për të drejtat e njeriut, Volker Türk, deklaroi se çdo sulm do të ishte “i tmerrshëm” dhe shumë civilë “mund të vriten”.

  Javën e kaluar, kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, njoftoi se kishte urdhëruar trupat të përgatiteshin për të zgjeruar operacionin tokësor në Rafah. Ai u zotua se do të mundte të armatosurit e Hamasit të fshehur në qytet.

  Rafah ka qenë nën sulme të rënda ajrore izraelite ditët e fundit, me një numër viktimash të raportuara.

  Më shumë se gjysma e popullsisë prej 2.3 milionë banorësh të Rripit të Gazës tani është grumbulluar në qytetin në kufi me Egjiptin, i cili ishte shtëpia e vetëm 250,000 njerëzve përpara se të shpërthente lufta midis Izraelit dhe Hamasit në tetor.

  Shumë nga njerëzit e zhvendosur jetojnë në strehimore të improvizuara ose tenda në kushte të mjerueshme, me qasje të pakët në ujë të pijshëm ose ushqim të sigurt.

  Presidenti Biden bëri thirrje përsëri për mbrojtjen e civilëve të Rafahut pas takimit të tij me Mbretin e Jordanisë Abdullah në Uashington të hënën.

  Edoni i shokuar teksa Lugati i tregon diçka për Artanin
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Një takim privat i Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara pritet të zhvillohet në Nju Jork. Ky takim do të mbahet...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Aleatët politikë të presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan duan të rimarrin kontrollin e Stambollit në zgjedhjet lokale të marsit. Mediat e pavarura...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin tha më herët sot se më shumë se 25,000 gra dhe fëmijë ishin vrarë nga Izraeli...
  Të tjera
  Lajme29 Shkurt 2024
  Gjykata Themelore në Prizren ua ka vazhduar masën e paraburgimit edhe për nga dy muaj katër të dyshuarve për grabitjen në Suharekë,...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, tha se në shëndetësi nuk ka zhvillim nga Qeveria Kurti, por sipas tij ka vetëm degradim. Sipas...
  Sport29 Shkurt 2024
  Edon Zhegrova po kalon një sezon të karrierës te Lille në elitën e futbollit francez. Ylli kosovar është prej futbollistëve më të...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi të hënën është takuar me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, ndërsa sot ai ka publikuar...
  Vip29 Shkurt 2024
  Të lindurit në vitin e brishtë, më 29 shkurt, kanë një ditëlindje ndryshe nga kushdo tjetër. Kjo datë është vetëm një herë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Këshilltari në Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Çerim Bajrami, është sulmuar fizikisht. Rasti ka ndodhur sot rreth orës 16:00, në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.