×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Biden: Izraeli gati të ndalojë operacionet luftarake gjatë Ramazanit, kushti është lirimi i pengjeve

  FrontOnline
  27 Shkurt 2024

  Presidenti amerikan Joseph Biden tha se Izraeli do të ishte gati për një armëpushim në Gaza gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit nëse arrihet një marrëveshje për të liruar disa nga pengjet e mbajtura nga ekstremistët e Hamasit.

  Negociatorët nga SHBA, Egjipti dhe Katari po punojnë për një marrëveshje që do të bënte që Hamasi të lirojë disa nga dhjetëra pengjet që po mban në Gaza në këmbim të të burgosurve palestinezë në burgjet izraelite dhe një armëpushim gjashtëjavor.

  Gjatë asaj periudhe do të vazhdonin negociatat për lirimin e pengjeve të mbetura.

  Izraeli ende nuk i është përgjigjur deklaratës së Biden, të lëshuar më herët sot.

  Ramazani, i cili fillon rreth datës 10 mars, konsiderohet si një afat jozyrtar për marrëveshjen e armëpushimit.

  Është një kohë kur qindra miliona muslimanë në mbarë botën falen dhe agjërojnë nga agimi deri në muzg./FrontOnline/

   

  Avokati i Popullit Naim Qelaj dhe përfaqësueset e UN Women Kosovo vizitë në KEDS
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  Kandidati për president i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani sot theksoi se ka marrë informacione se lufta në lindjen e Mesme mund të...
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  "Trashëgimia e Roberto Cavallit do të jetojë përmes artit të tij, krijimtarisë së tij dashurisë për natyrën, kafshët dhe nëpërmjet familjes së...
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka ndarë momenter nga pritja që i është bërë në Pallatin Elysee në Paris, ku u prit...
  Të tjera
  Lajme12 Prill 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka reaguar për ngjarjen e rëndë që ka ndodhur sot në Qendrën për Punë Sociale në Ferizaj,...
  Lajme12 Prill 2024
  Avokati Azem Vllasi, thotë se shtetet perëndimore po e tolerojnë presidentin serb, Aleksander Vuçiqin, kjo për arsye që ai të mos shkojë...
  Sport12 Prill 2024
  Ulpiana dhe Vllaznia e Pozheranit përjashtohen nga Liga e Parë. Vendimi është marrë nga Komisioni Disiplinor dhe i Etikës i shkallës së...
  Lajme12 Prill 2024
  Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ka reaguar pas vrasjes së 21-vjeçares në Ferizaj dhe plagosjes së 15-vjeçarit. Krasniqi tha se ajo ishte...
  Lajme12 Prill 2024
  Sot në fshatin Shirokë të Suharekës, patrullat e policisë kanë kapur në flagrancë dy shoferë, të cilët ishin duke garuar me automjetet...
  Lajme12 Prill 2024
  Misioni i OSBE-së në Kosovë ka reaguar pas vrasjes së një 21 vjeçare nga bashkëshortin në Ferizaj.    Ata kanë përgëzuar Policinë e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.