×
 • Lajme
 • Lajme

  Bexheti: Koha do të tregoj për dëmin që Kurti ia bëri Kosovës dhe shqiptarëve të Maqedonisë

  FrontOnline
  23 Prill 2024

  Historiani dhe profesori universitar, Nuri Bexheti, ka folur për përfshirjen e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, në fushatën parazgjedhore në Maqedoninë e Veriut.

  Bexheti duke komentuar një fotografi në Qeverinë e Kosovës të liderit të Vetëvendosjes me disa prej përfaqësuesve politikë të partive shqiptare të Maqedonisë së Veriut, ka thënë se nuk e kupton pse Kurtit i duhet një pozë e tillë.

  “Nuk e kuptoj pse duhet me dalë në këtë staturë z. Kurti. Më vjen keq pse ai e ka bërë. Është gabim që iu bën dëm shqiptarëve atje”, ka thënë Bexhet.

  Ai ka thënë se nëse në fotografi do të kishte qenë edhe Ali Ahmeti, atëherë do të ishte unifikim i faktorit politik shqiptar dhe se asnjë Qeveri në Maqedoninë e Veriut s’do të mund të bëhej pa shqiptarët në koalicion.

  “Nëse këtu do të kishte qenë edhe z. Ahmeti në vend të Qokut, kjo përbërje do të ishte unifikim i faktorit shqiptarë dhe asnjë Qeveri s’do të bëhej pa shqiptarët”, ka shtuar tutje ai.

  Bexheti ka thënë se koha do të tregoj se çfarë dëmi fatal i ka shkaktuar Kurti Kosovës dhe shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut.

  “Koha do të tregoj se çfarë gabimi fatal i ka shkaktuar z. Kurti shtetit të vet Kosovës, që e kanë votuar 51 %, çfarë dëmi kolosal iu shkakton vëllezërve në Maqedoni”, ka potencuar Bexheti.

  Ai ka thënë se partitë kundërshtare të BDI-së, të gjitha bashkë s’bëjnë sa Ali Ahmeti për nga fuqia e numrave.

  “Për nga fuqia e numrave, këta bashkë nuk bëjn sa Ali Ahmeti”, ka thënë ndër të tjera/Express/

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për vendet që s’do të kenë rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme20 Maj 2024
  Mbi 23 mijë nxënës më datë 25 dhe 28 qershor do t’i nënshtrohen testit të Arritshmërisë. Këtë vit shpërndarja e nxënësve nëpër...
  Lajme20 Maj 2024
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka thënë se kryeministri Kurti e ka sjellë Serbinë si temë kryesore të diskutimit...
  Lajme20 Maj 2024
  Deputeti Fatmir Humolli ka thënë se kur qeveria të japë llogari, ai do të votojë për shpërndarjen e Kuvendit. “Duhet të shkarkohet...
  Të tjera
  Lajme20 Maj 2024
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku tha se është shumë e rëndësishme arsyeja pse vendi shkon në zgjedhje. I pari...
  Lajme20 Maj 2024
  Policia e Kosovës ka jap detaje shtesë lidhur me aksionin e zhvilluar gjatë ditës së sotme në veri të vendit. Sipas njoftimit...
  Lajme20 Maj 2024
  Kreu i LDK-së, Lumir Abdixhiku, tregoi arsyet e refuzimit të ftesës për takim me kryeministrin Albin Kurti. Ai tha se ftesa e...
  Lajme20 Maj 2024
  Pas shiut të rrëmbyeshëm që përfshiu orët e para të mëngjesit Prishtinën dhe jo vetëm, sipas parashikimeve të fundit, të martën pasdite...
  Bota/Rajoni20 Maj 2024
  Për herë të parë në Shqipëri kurorëzojnë dashurinë në martesë një çift i komunitetit LGBT. Ndonëse nuk konsiderohet e ligjshme dy vajzat...
  Lajme20 Maj 2024
  Qeveria e Kosovës ka zhvilluar mbledhje elektronike, në të cilën ka miratuar `Projektligjin për Ratifikimin e Traktatit` ndërmjet Kosovës dhe Danimarkës, për...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.