Bota/Rajoni

Betohet Olaf Scholz, kancelar i ri i Gjermanisë

Betohet Olaf Scholz, kancelar i ri i Gjermanisë
12:59 | 08 Dhjetor 2021

Olaf Scholz është betuar si kancelar i ri i Gjermanisë.

Ai është votuar nga Parlamenti i Gjermanisë, ku koalicioni i tij ka mbi dy të tretat e shumicës së nevojshme, raporton BBC.

Me betimin e Scholz ka përfunduar drejtimi 16-vjeçar i Angela Merkel në krye të shtetit gjerman.

Social Demokratët e tij të qendrës së majtë do të qeverisin krahas me të Gjelbrit dhe Demokratët e Lirë.

Me rastin e Black Friday, 28 Nëntorit dhe 32 vjetorin e kompanisë, Petrol Company me çmime marramendëse në derivate dhe…

Të tjera