×
 • Lajme
 • Lajme

  Berisha: Kurti e Vuçiq po bashkëpunojnë për moszbatim të marrëveshjeve të Brukselit

  FrontOnline
  20 Shkurt 2024

  Zafir Berisha nga Nisma SocialDemokrate ka deklaruar se kryeministri, Albin Kurti dhe presidenti serb, Aleksandar Vuçiq po bashkëpunojnë për moszabtim të marrëveshjeve të Brukselit dhe aneksit të Ohrit.

  Berisha deklaroi se kryeministri Kurti tashmë e ka kuptuar “dëmin”dhe po mundohet të tërhiqet duke pretenduar se nuk ka nënshkrim të marrëveshjes.

  “Albini pasi e ka bë dëmin e ka kuptu dhe po mundohet me u tërheqë në atë se marrëveshjen nuk e ka nënshkruar. Dhe ne e pamë në çdo Forum deri edhe në Këshillin e Sigurimit ku i bënë lutje Vuçiqit ta nënshkruaj, me idenë që me lënë me nënkuptu se deri sa nuk është e nënshkruar mund edhe të mos e zbatojnë, gjë që nuk është kështu”, tha Berisha në Tëvë1.

  Derisa theksoi se Marrëveshja e Brukselit, është marrëveshja më e keqe që i ka ardhë Kosovës që nga viti 2010-të.

  “Jo e dëmshme, ajo është skandaloze është marrëveshja më e keqe e mundshme që i ka ardhë Kosovës nga 2010-ta, sepse përveç zotimit të një Asociacioni që po mundohet me e lënë fajin dikund tjetër, ka kalu te një asociacion pa kompetenca ekzekutive duke i dhënë hapësirë serbëve për një autonomi politike. Unë po dyshoj si një koordinim i heshtur gjentelmenësh midis Vuçiqit dhe Albinit. Albini nuk është i interesuar me realizu po në të njëjtën kohë edhe Vuçiqi nuk është. Me njëfarë forme taktikat e tyre, po bashkohen diku”, shtoi ai.

  KEDS njofton se këto vende do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme19 Prill 2024
  Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, ka konfirmuar arrestimin nga policia serbe të shtetasit kosovar dhe asaj britanike, Sadik...
  Lajme19 Prill 2024
  Prokuroria Themelore në Prishtinë të enjten dorëzoi në Gjykatën Themelore në Prishtinë kërkesën për caktim të masës së paraburgimit ndaj Edin Nevzadit, administrator...
  Lajme19 Prill 2024
  Ish-ministri i Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi ka thënë se stërvitjet ushtarake të Serbisë, të quajtura “Vorbulla 2024”, paraqesin shqetësim për institucionet...
  Të tjera
  Lajme19 Prill 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani kujtoi përvjetorin e masakrave në rajonin e Gollakut, ku forcat serbe vranë 115 civilë shqiptarë, fëmijë, gra...
  Lajme19 Prill 2024
  Bashkimi Evropian i ka përsëritur thirrjet të premten që të mos mohohet gjenocidi në Srebrenicë, në një kohë kur është duke u...
  Lajme19 Prill 2024
  Ish-kryeministri Isa Mustafa i ka reaguar kryeministrit Albin Kurti për një deklaratë që ai e bëri sot në 11 vjetorin e Marrëveshjes...
  Sport19 Prill 2024
  Sot në selinë e Federatës së Futbollit të Kosovës është bërë tërheqja e shortit për gjysmëfinale të Kupës së Kosovës, në praninë...
  Sport19 Prill 2024
  Gjykata Themelore në Pejë, – Departamenti i Përgjithshëm, Divizioni Civil, e ka aprovuar pjesërisht kërkesën e palës së mbrojtur Suela Muminoviq-Gjakova, për...
  Lajme19 Prill 2024
  Enver Dugolli, deputet i Kuvendit të Kosovës nga radhët e LVV-së, ka folur për situatën e sigurisë në vend, si dhe për çështjet...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.