×
 • Lajme
 • Lajme

  Berisha i PDK-së: Dinari hiqet nga qarkullimi vetëm me zbatim të ligjit

  FrontOnline
  12 Shkurt 2024

  Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Hisen Berisha, ka adresuar kritika ndaj institucioneve të Kosovës, rreth rregullores së BQK-së për paranë e gatshme që ka hyrë në fuqi nga 1 shkurti i këtij viti.

  Ai sonte në ‘Lajmet e fundit’, në RTK, tha se dinari serb hiqet nga qarkullimi në Kosovë vetëm me zbatim të ligjit. Berisha tha se dinari si valutë zyrtare nëpër komunat serbe Kosovë do të bëhet me Marrëveshje në Bruksel.

  Për afatin që BQK-ja ka dhënë deri në muaj për vetëdijësim të qytetarëve rreth kësaj rregullore, tha se Kushtetuta dhe Ligji për BQK-në, e thonë qartë se në Kosovë është vetëm një valutë.

  “Pse rregullorja jonë është dashur të merret me dinarin. Rregullorja e BQK-ja ka implementim të Asociacionit në mënyrë të heshtur. Me këtë rregulloren që do të bëhet do të legalizohet dinari në komunat që pretendohet se do të krijojnë Asociacionin”, tha ai.

  Për prolongim të dialogut, Berisha tha se është në dëm të Kosovës dhe këtë e ka thënë edhe Departamenti i Shtetit.

  Cilësi, gatim dhe shpërblim
  Nga Rubrika
  Lajme03 Mars 2024
  Një 70-vjeçar është gjetur pa shenja jetë në fshatin Sllovi të Lipjanit. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha, ka deklaruar se...
  Lajme03 Mars 2024
  Për çështjen e Ligjit për Shëndetin Riprodhues dhe Fertilizimin e Asistuar, Besa Gaxheri është shprehur e ‘habitur’ se si ‘një a dy...
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nesër bashkë me ministrin e Infrastrukturës Liburn Aliu, do të jenë në terren. Bëhet fjalë për fillimin...
  Të tjera
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeministri Albin Kurti, priti sot në takim antropologen, Janet Reineck. Në njoftimin e lëshuar nga Qeveria e Kosovës thuhet se Reineck është...
  Sport03 Mars 2024
  Pep Guardiola ka lartësuar Phil Foden në qiellin e shtatë pas paraqitjes brilante në fitoren 3-1 të Manchester Cityt përballë Manchester United...
  Lajme03 Mars 2024
  Zëdhënësi i Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë, Michael Doyle ka treguar se këtë vit do të përfundoj në shkallë të...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  Një seri shpërthimesh kanë tronditur Krimenë, pas një sulmi të raportuar me dron ukrainas në gadishullin i cili u aneksua nga Rusia...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  NATO ka filluar në Detin Mesdhe një stërvitje masive kundër nëndetëseve. Operacioni pranë brigjeve të Siçilisë është bërë edhe më urgjent për...
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeshefi ekzekutiv i Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit (KRU) në Gjakovë, Hasan Krasniqi, është arrestuar në një pikëkalim kufitar në perëndim të Bullgarisë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.