×
 • Lajme
 • Lajme

  Bekim Haxhiu dyshon se ka korrupsion milionësh në ministrinë e Shëndetësisë

  FrontOnline
  29 Shkurt 2024

  Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, tha se në shëndetësi nuk ka zhvillim nga Qeveria Kurti, por sipas tij ka vetëm degradim. Sipas tij në MSH ka korrupsion dhe keqpërdorime.

  Deputeti Haxhiu, ripërsëriti se në fushën e shëndetësisë në Kosovë ka keqpërdorime dhe jo zhvillim.

  “Qeveria kishte premtuar reformim në sektorin e shëndetësisë, ndërsa për tri vite ne kemi degradim. Kishte premtuar zhvillimin e sistemit shëndetësor ndërsa ne po shohim se ka keqpërdorime dhe nuk ka zhvillim. Kishte premtuar miratimin e strategjisë pët shëndetësi ndërsa për tri vite nuk ka qenë në gjendje me pru në Kuvend për miratim strategjinë…”, tha Haxhiu në Pressing.

  “Si është e mundur të rritet buxheti për 60 milionë euro për barna, ndërsa në tenderin për barnat e listës esenciale vetëm një kompani i ka fituar 20 milionë euro. Tash a është rastësi që anëtarja e atij komisioni për hartimin e kësaj liste për barnat esenciale të jetë edhe aksionar i kompanisë fituese të tënderit”, shtoi ai.

  “Ka korrupsion, këtë e ka hetu evidentu edhe auditori edhe në raportin e 2021 dhe 2022. Auditori ka evidentu mbi 15 milionë e 600 milionë euro keqpërdorime në sektorin e barnave dhe pajisjeve të tjera”, u shpreh Haxhiu.

  “Brenga jonë ishte për disa klinika që funksionin me sukses, por janë degradu dhe listat e pritjes për operacione dhe trajtime janë rritur”, tha ai.

  Po vjen “Cyber ZERO” eventi që jep përgjigje për çdo lloj kërcënimi online
  Nga Rubrika
  Lajme13 Prill 2024
  Grupi për Siguri dhe Barazi Gjinore (SGG) e dënon vrasjen e 21 vjeçares Erona Cokli dhe plagosjen e vëllait të saj 15-vjeçar...
  Lajme13 Prill 2024
  Mati 1 dhe Taslixhja kanë mbetur pa ujë sot për shkak të një problemi teknik në gypin e çelikut që vjen nga...
  Lajme13 Prill 2024
  Zyra e Rregullatorit të Energjisë (ZRRE) në Kosovë nuk ka ende informacione se nga cilët operatorë furnizohet Elektroseveri për shpërndarjen e energjisë...
  Të tjera
  Lajme13 Prill 2024
  Për kujtim të 21-vjeçares që u vra të premten, sonte nga ora 20:00, do të ndizen qirinjë. Kjo do të bëhet para...
  Sport13 Prill 2024
  Gjilani ka fituar si mysafir i Prishtinës me rezultat 3-1 në kuadër të javës së 29-të të Superligës së Kosovës. Pjesa e...
  Lajme13 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti së bashku me Vasfije Krasniqin, kanë qëndruar në Studenicë të Istogut për t’iu bashkuar familjarëve të viktimave...
  Lajme13 Prill 2024
  Qytetarët e Kosovës dhe ata të Shqipërisë do të kalojnë përmes pikës kufitare të Vërmicës me procedura të shpejtuara përgjatë 9 muajve...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Një person ka humbur jetën dhe 10 të tjerë janë plagosur pasi një kabinë e teleferikut u përplas me një shtyllë të...
  Lajme13 Prill 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka kujtuar masakrën e Studenicës dhe atë të Llashticës ku forcat serbe 25 vjet më parë, me...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.