Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  BE: Projektligji për UÇK-në minon lirinë e shprehjes

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Zyra e Bashkimit Europian në Kosovë ka dalë kundër projektligjit për mbrojtjen e vlerave të UÇK-së.

  BE po thotë se kjo minon lirinë e shprehjes dhe të mendimit, megjithëse thotë se UÇK është pjesë integrale e historisë së Kosovës.

  Ky institucion u ka bërë thirrje ligjvënësve të rishikojnë edhe dispozitat ligjore, pasi që sipas BE-së në formatin aktual ky projektligj po cenon të drejtat themelore të Kushtetutës së Kosovës dhe Konventës Evropiane për të Drejtat e Njeriut.

  Deklarata e plotë:

  Demokracitë moderne mbështeten në një kontroll kritik dhe debate të informuara për të diskutuar dhe interpretuar ngjarjet historike dhe për të arritur përparim. Ushtria Çlirimtare e Kosovës është një pjesë integrale e Historisë së Kosovës.

  Projektligji për mbrojtjen e vlerave të luftës të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, megjithatë, përmban dispozita që shqetësojnë seriozisht në lidhje me të drejtën e njerëzve për të pasur mendimin e tyre. Këto dispozita minojnë dhe penalizojnë lirinë e shprehjes, një element thelbësor i vlerave thelbësore europiane dhe të drejtave themelore të garantuara me Kushtetutën e Kosovës dhe Konventën Europiane për të Drejtat e Njeriut.

  Ne u bëjmë thirrje ligjvënësve të Kosovës të rishqyrtojnë dispozita të tilla. Nëse miratohet në formatin e tij aktual, ky ligj do të minojë përpjekjet lokale dhe ndërkombëtare për të forcuar më tej respektimin e të drejtave themelore në Kosovë.

  Në MINIMAX kanë filluar zbritjet finale me çmime fikse 2€, 5€, 7€, 9€
  Nga Rubrika
  Ekonomi31 Mars 2023
  Çmimet e derivateve të naftës dhe benzinës kanë rënë në nivelin e njëjtë sikurse para tri vitesh, ka thënë sot Fadil Berjani,...
  Kronika31 Mars 2023
  Policia Rajonale e Komunakacionit Rrugor në Ferizaj ka indentifikuar shoferin, i cili me datën 29.03.2023 tek nënkalimi i qytetit në Ferizaj drejtoi...
  Lajme31 Mars 2023
  Kryesia e Kuvendit do të mbajë mbledhjen e radhës të hënën. Mbledhja pritet të fillojë në ora 11:00. Rendi i ditës: I. Miratimi...
  Të tjera
  Lifestyle31 Mars 2023
  Falë një studimi të kryer nga Universiteti i Australisë së Jugut, tani kemi një kufi maksimal, për të përcaktuar se sa kafe...
  Lajme31 Mars 2023
  Gjykata Themelore e Ferizajt është zgjedhur si gjykata më transparente me publikun në Kosovë, për shkak të publikimit më të madh të...
  Lajme31 Mars 2023
  Avokati i Popullit ditën e sotme ka dorëzuar në Kuvendin e Republikës së Kosovës, raportin për vitin 2022, në lidhje me gjendjen e të...
  Lajme31 Mars 2023
  Në 24-vjetorin e Masakrës së Pastaselit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bëri homazhe te lapidari dhe varrezat e dëshmorëve. Së...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Policia e Shtetit në Shqipëri e ka arrestuar një kosovar në Pikën Kufitare në Morinë. Personi i arrestuar ishte në kërkim ndërkombëtar...
  Lajme31 Mars 2023
  Safe Journalist, Platforma Rajonale e Ballkanit Perëndimore, sot ka reaguar për gjuhën e përdorur nga Blerim Vela, shef i stafit të Presidentes...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.