×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  BE-ja pritet t’i shtrëngojë sanksionet ndaj Irani pas sulmit mbi Izraelin

  FrontOnline
  18 Prill 2024

  Bashkimi Evropian është pajtuar për të shtuar sanksionet mbi prodhuesit iranianë të dronëve dhe raketave.

  Lëvizja pritet që të pasojë pas sulmit të paprecedentë të Tehranit mbi Izraelin. “Është shumë me rëndësi për të bërë gjithçka për ta izoluar Iranin”, ka thënë Charles Michel, president i Këshillit Evropian, raporton BBC.

  Blloku tashmë ka në fuqi një mori sanksionesh kundër Irani, përfshirë atë për shitjen e dronëve te Rusia që po përdoren në luftën kundër Ukrainës.

  Për këto sanksione BE-ja është pajtuar gjatë samitit në Bruksel që shënoi takimin e parë të bllokut 27 anëtarësh që prej Irani nisi sulmin ndaj Izraelit.

  Deri më tani Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë deklaruar se do të vënë sanksione që do të pasojnë në ditët në vijim.

  Vetëm 60 euro kap ofertën Al Inclusive të “Sharr Travel” në Aqua Fafa
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Të paktën 8 persona mbetën të plagosur mbrëmjen e kësaj të shtune në Durrës, pasi u përfshinë në një aksident masiv. Ngjarja...
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Në Shqipëri u zhvillua për herë të dymbëdhjetë para e komunitetit LGBT+. Pjesëtarë të këtij komuniteti dhe aktivistë marshuan në Tiranë nga...
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Të paktën dy persona janë vrarë pasi një dyqan i mbushur me njerëz në qytetin ukrainas të Kharkiv u godit nga sulmet...
  Të tjera
  Sport25 Maj 2024
  Kaiserslautern dhe Bayer Leverkuseni po përballen në kuadër të finales së Kupës së Gjermanisë për sezonin 2023/2024. ‘Aspirinat’ e kanë gjetur veten...
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Të paktën dy persona janë vrarë pasi një dyqan i mbushur me njerëz në qytetin ukrainas të Kharkiv u godit nga sulmet...
  Lajme25 Maj 2024
  Me një organizim nga PDK-ja, sot në Finlandë, u themelua Këshilli për Organizimin e Kuvendit të partisë atje. Ky këshill prej 24...
  Lajme25 Maj 2024
  Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, në kuadër të vizitës zyrtare në Uashington D.C mbajti një ligjëratë...
  Lajme25 Maj 2024
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka bërë të ditur se me ftesë të Federatës së Çiklizmit të Kosovës dhe grupit...
  Sport25 Maj 2024
  Është mbyllur xhiro e fundit e Superligës së Kosovës në futboll, ku Ballkani e ka mposhtur Prishtinën, ndërsa Gjilani e ka siguruar...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.