×
 • Auto
 • Auto

  Bashkimi Europian prezanton taksa të reja për makinat me motor me djegie të brendshme

  FrontOnline
  27 Shkurt 2024

  Nuk është sekret që Ministritë Evropiane të Mjedisit po punojnë për vendosjen e tarifave shtesë për pronarët e automjeteve me motorë SUS. Qytetarët e Bashkimit Evropian nga viti i ardhshëm do të përballen me një taksë shtesë gjatë regjistrimit të automjetit dhe nga viti 2026 me një taksë të re për pronësinë e automjeteve, shkruan Klix.ba, transmeton FrontOnline.

  Edhe pse këto ditë lexojmë për hezitimin e prodhuesve të makinave në temën e elektrifikimit, për shkak të rënies së popullaritetit të tyre dhe njoftimit të angazhimit të mëtejshëm për zhvillimin dhe prodhimin e motorëve me djegie të brendshme pas vitit 2030, është evidente se Evropa do t’i rëndojë automjetet. pronarët me emetim CO2 nga njëra anë në të ardhmen.

  Evropa thjesht imponoi qëllimin e përdorimit të qëndrueshëm dhe të shtuar të transportit miqësor ndaj mjedisit dhe tani është e vështirë t’i thuash “jo” këtij procesi. Rezultati i këtij synimi ambicioz është hyrja në fuqi e një akti ligjor që vendos tarifën e regjistrimit të automjeteve dhe një taksë pronësie shtesë për automjetet që emetojnë CO2, sipas parimit “kush ndot, paguan”.

  Edhe pse diskutimet në vendet evropiane për këtë temë janë aktuale, është ende herët për të folur për detajet. Megjithatë, është evidente se evropianët do të përballen me një tarifë të re, edhe pse ministrat e vendeve evropiane po mbrojnë zgjidhje që janë më neutralet për qytetarët nga pikëpamja financiare.

  Megjithatë, ajo që mund të lexohet në mediat më relevante evropiane, parashikohet që në tremujorin e parë të vitit 2025 të hyjë në fuqi taksa shtesë, e cila do të paguhet me regjistrimin e automjetit, ndërsa një vit më vonë taksa shtesë në pronë.

  Cilat janë kriteret që do të përcaktojnë tarifën? Përkatësisht, për llogaritjen e taksës së regjistrimit dhe tatimit në pronë, ligjvënësi do të përcaktojë nivelin e taksës në bazë të normës së euros dhe emetimeve të CO2. Megjithatë, do të futet një tjetër kriter, i cili i referohet masës së automjetit.

  Kriteri i fundit, i justifikuar ose jo, tashmë po e bën të vetën. Kohët e fundit jemi dëshmitarë të vendosjes së çmimeve të larta për parkimin e automjeteve të mëdha fuoristrade.

  Kujtojmë se një zgjidhje e tillë tashmë është miratuar në Paris. Domethënë, pronari i një makine me djegie të brendshme ose hibrid plug-in që peshon më shumë se 1.6 ton ose pronari i një makine elektrike që peshon më shumë se 2 tonë paguan deri në 18 euro për një orë parkim në qendër të kryeqytetit francez. Ky është trefishi i çmimit të zakonshëm.

  Shumica e vendeve të BE-së janë të përkushtuara për të arritur dy synime klimatike. Së pari, është ulja e emetimeve të CO2 me 55 për qind deri në vitin 2030 dhe e dyta është objektivi i neutralitetit klimatik që duhet të arrihet deri në vitin 2050. Çmimi i arritjes së këtyre objektivave është tashmë shumë i shtrenjtë dhe është e vështirë të vlerësohet se sa do të na kushtojë tranzicioni i gjelbër në fund./FrontOnline/

  Në këto vende nuk do të ketë rrymë për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Auto18 Prill 2024
  Vendet në Evropë po luftojnë për të përmbushur kërkesat e “agjendës së gjelbër” në mënyra të ndryshme, por disa nga propozimet janë...
  Auto17 Prill 2024
  Reshjet e borës nuk janë aq të rralla në prill nëse jetoni në lartësi më të larta. Me ditët e para të...
  Auto17 Prill 2024
  Ford pritet “të tërheq” më shumë se 450,000 SUV dhe kamionçina kompakte në Shtetet e Bashkuara sepse mund të humbasin fuqinë e...
  Të tjera
  Ekonomi19 Prill 2024
  Shqipëria ka njohur një rritje të fortë të importit të fruta-perimeve gjatë këtij viti. Të dhënat tregojnë, se Shqipëria bleu rreth 70...
  Bota/Rajoni19 Prill 2024
  Ogranizata e Kombeve të Bashkuara kanë dënuar shkatërrimin e qëllimshëm të pajisjeve mjekësore të Gazës, shkruan BBC, përcjell klankosova.tv “Misionet e fundit...
  Lajme19 Prill 2024
  Ish-ministri i Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi ka thënë se stërvitjet ushtarake të Serbisë, të quajtura “Vorbulla 2024”, paraqesin shqetësim për institucionet...
  Lajme19 Prill 2024
  Policia e Kosovës ka arrestuar sot në Ferizaj një shtetas të Maqedonisë së Veriut, i cili ishte në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet...
  Bota/Rajoni19 Prill 2024
  Policia suedeze ka qëlluar dhe arrestuar një burrë që dyshohet se ka plagosur tre gra me një objekt të mprehtë në Vasteras,...
  Lajme19 Prill 2024
  Njësiti i hetimeve të stacionit policor të Drenasit, me autorizim nga prokuroria kompetente, kërkon ndihmë në ofrimin e informatave, të cilat do...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.