Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Avokatit të Popullit për 20 vite i janë adresuar mbi 50 mijë ankesa

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Avokati i Popullit, Naim Qelaj, vlerëson se ky institucion për dy dekada të ekzistimit të tij ka bërë progres të jashtëzakonshëm.

  “Për 20 vjet mbi 50 mijë ankesa nga qytetarët, grupe të ndryshe,  kanë adresuar probleme të ndryshe dhe një pjesë e madhe e tyre janë shqyrtuar dhe janë zgjidhur”, është shprehur Qelaj.

  “Komunikimi me qytetarët kur paraqitet lënda respektohet shumë. Me ligj është afati gjashtëmujor që mund të shtohet, varësisht nga rasti”.

  Në Klan Kosova ka thënë se një prej vendimeve të fundit është ai për trajtimin e çështjes së qenve endacakë dhe rrezikut që u kanoset qytetarëve nga ana e tyre.

  Përveç kësaj, Qelaj ka folur edhe për ligjin për martesat e së njëjtës gjini.

  “Kemi pasë dy tema që kemi trajtuar tek ligji për familje; e para e drejta për martesë për personat nën 18 vjet që lejohet nëse gjykata e lejon dhe e dyta martesat e së njëjtës gjini. Interesim kanë pasë ambasadat, sidomos e SHBA-së. Kemi kërkuar të veprohet me standarde ndërkombëtare – ato që kërkon BE. Duhet të veprohet sipas Kushtetutës dhe ligjit dhe duhet të lejohen këto martesa”./FrontOnline/

  Atdhe Xharavina eliminohet nga Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Lajme26 Mars 2023
  Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri u shpreh sot se vendimi i Gjykatës Kushtetuese për Ligjin për Këshillin Prokurorial vërteton...
  Lajme26 Mars 2023
  Të dielën e ardhshme në Prishtinë do të mbahet një marsh, duke kërkuar drejtësi për krerët e UÇK-së që janë në Hagë....
  Lajme26 Mars 2023
  Është vetëm një nxënës që ndjek mësimet në klasën e parë të Shkollës Fillore “Rilindja” në fshatin Keqekollë të Komunës së Prishtinës....
  Të tjera
  Lajme26 Mars 2023
  Si pasojë e vetaksidentit në afërsi te Rrethi në Prishtinë, një person ka pësuar lëndime trupore. Personi i lënduar është dërguar për...
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  Departamenti amerikan i Mbrojtjes tha se nuk ka indikacione se Rusia po përgatitet të përdorë armë bërthamore, pasi Moska njoftoi se do...
  Lajme26 Mars 2023
  Kryetari i Prishtinës Përparim Rama, ka publikuar një video ku shihet duke u pastruar rrugët e kryeqytetit. “E diele. Prishtina e pastër”,...
  Lajme26 Mars 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka drekuar sot me homologun kosovar Albin Kurti në Tiranë. Rama tha se gjatë këtij takimi, kanë...
  Lajme26 Mars 2023
  Ka përfunduar takimi në mes të Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama dhe homologut të Kosovës, Albin Kurti. Temë e diskutimit në takimin...
  Lajme26 Mars 2023
  Ilir Gashi, zyrtar i PDK-së dhe njëherësh anëtar i kësaj partie në KQZ, ka thënë se pret që edhe tri ligje të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.