×
 • Lajme
 • Lajme

  ATK-ja thotë se biznese të konsiderueshme i mbajtën punëtorët të padeklaruar gjatë pandemisë

  FrontOnline
  18 Dhjetor 2020

  Zyrtarja për informim në Administratën Tatimore të Kosovës, Valentina Bytyçi Sefa, tregoi edhe njëherë se ka rezultuar që ka rënie të të hyrave me 39 milionë euro më pak sesa në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

  Ajo ka treguar gjithashtu se gjatë pandemisë COVID-19, shumë biznese nuk i deklaruan punëtorët e tyre, kësisoj, ata edhe nuk përfituan nga Trusti.

  “Në fillim të këtij viti, deri 18 mars kemi pasur performancë të mirë por pandemia, ka goditur sektorin e ekonomisë. Si rrjedhojë dha edhe indikacionet në zhvillimin e aktiviteteve në ATK”, tha ajo n në KTV.

  Ajo shtoi se edhe stafi i reduktuar ka qenë faktor që kanë ndikuar në aktivitete.

  “Reflektim ka në inkasimin e të hyrave. Trajektorja e shënimit të performancës është kthyer teposhtë prej marsit”, tha ajo.

  Trendi i të hyrave nuk është ndaluar, tha Bytyçi-Sefa, dhe puna në ATK po vazhdon.

  “Një rikthim i normalitetit në ATK është vërejtur nga muaji qershor”, shtoi ajo.

  Sektori më i prekur nga pandemia është sektori i argëtimit.

  “Hoteleria, pjesa e estradës që është zingjiri i aktiviteteve si dasmat etj. Gastronomia e të ngjashme”, tha ajo.

  38.3 për qind, është rënia e të hyrave në gastronomi, tha ajo derisa shtoi se rënia në rekreacion është 54.9.

  “Kemi rritje të stoqeve të borxheve. Kemi borxhlinj në secilin sektor”, tha tutje ajo.

  Kur ka folur për Trustin dhe se shumë punëtorë janë ankuar në ATK se bizneset nuk ua kanë paguar kontributin, ajo tha se kanë marrë rreth 200 ankesa.

  “Deri tash kemi mbi 200 ankesa për mospagim të kontributeve. Janë ankesa ose kanë pasur probleme në gjetjen e emrit të tyre ose nuk janë verifikuar fare. ATK-ja nga të dhënat që ka, ka parë një pjesë e konsiderueshme e bizneseve kanë bërë neglizhencë. Ka biznese që punëtorët i kanë mbajtur të padeklaruar”, ka shtuar ajo.

  Nga 10 janari fillojnë reduktimet, këto vende do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Lajme29 Maj 2024
  Kryeministri Albin Kurti ka preferuar më tepër heshtjen kur është pyetur mbi reagimin e presidentes Vjosa Osmani për letrën e kryediplomates Donika...
  Lajme29 Maj 2024
  Ish- anëtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu ka komentuar përplasjet mes Presidencës dhe Qeverisë për mos anëtarësimin e Kosovës në KiE. Kryeziu...
  Lajme29 Maj 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se koalicioni me Nismën Socialdemokrate, Listën Konservatore dhe Forumin Intelektual...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2024
  Fondi i Kosovës për Efiçiencë të Energjisë (FKEE) njofton të gjithë përfituesit e thirrjes “ZBATIMI I MASAVE TË EFIÇIENCËS SË ENERGJISË PËR...
  Lajme29 Maj 2024
  Deputeti i VV-së, Armend Muja, sa i përket zërave për koalicion PDK-LVV, tha se nuk ka ndonjë përafrim me partinë që udhëheqet...
  Sport29 Maj 2024
  Borussia e Dortmundit do të festojë në “Wembley” pavarësisht nga rezultati i finales me Realin e Madridit. Sipas tabloidëve britanikë klubi nga...
  Lajme29 Maj 2024
  Policia ka bërë të ditur se në kuadër të Njëjësisë Rajonale të Komunikacionit Rrugor në Gjakovë është themeluar një task forcë pjesë...
  Vip29 Maj 2024
  Këngëtarja britanike me famë botërore, Dua Lipa, bëri thirrje për armëpushim të përhershëm në Rripin e Gazës. Këngëtarja Dua Lipa, me origjinë...
  Lajme29 Maj 2024
  “Kështu përfundon kur i servohesh vetë përbindëshit”, ka thënë kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, pas dështimit të iniciativës së Partisë Demokratike të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.