×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Arsyet pse gjumi i rehatshëm është shumë i rëndësishëm

  FrontOnline
  21 Nëntor 2021

  Gjumi i mirë i natës është jashtëzakonisht i rëndësishëm për shëndetin tuaj, në fakt është po aq i rëndësishëm sa ushqimi dhe të ushtruarit.

  Njerëzit tani po flenë më pak se në të kaluarë dhe cilësia e gjumit është ulur.

  Ka disa arsye pse gjumi i mirë është shumë i rëndësishëm, shkruan Healthline, transmeton Klankosova.tv.

  Gjumi i dobët lidhet me peshën e trupit si dhe vlen të theksohet se ata që flenë mirë priren të hanë më pak kalori.

  Ata që flenë keq kanë rrezik më të madh për sëmundje të zemrës dhe goditje në tru. Cilësia dhe kohëzgjatja e gjumit mund të kenë një ndikim të madh në shumë faktorë rreziku shëndetësor.

  Gjumi mund të ketë një efekt të madh në inflamacionin në trupin tuaj.Në fakt, humbja e gjumit aktivizon shënuesit e padëshiruar të inflamacionit dhe dëmtimit të qelizave.

  Mngesa e gjumit ndikon gjithashtu edhe në emocionet dhe ndërveprimet sociale, duke zvogëluar aftësinë tuaj për të bashkëvepruar në shoqëri.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet
  Nga Rubrika
  Lajme20 Korrik 2024
  A po i pastroni fëmijët tuaj më shpesh sesa duhet? Udhëzimet për t’i mbajtur fëmijët tuaj të pastër ndryshojnë shumë pasi rriten...
  Lifestyle19 Korrik 2024
  Gjatë ditëve të ftohta, të gjithë përballemi me dhimbje të fytit. Në vend që të marrim ilaçe që zvogëlojnë imunitetin natyror të...
  Lifestyle19 Korrik 2024
  Dashi Mos u përfshini shumë nga ankthi, pasi në të kundërt rrezikohet që tensionet t’iu shpërqendrojnë. Parashikohet një e premte mjaft e...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se trupi i Faton Hajrizit, të vrarë nga policia serbe duhet të kthehet...
  Lajme20 Korrik 2024
  Agim Musliu nga instituti “Octopus” ka shkruar për atë që ka ndodhur në Serbi përgjatë këtyre tre ditëve, ku një polic serb...
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.