×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Arrestohet 65-vjeçarja, e cila ishte prej dekadash në kërkim për terrorizëm

  FrontOnline
  27 Shkurt 2024

  Policia gjermane arrestoi në Berlin 65-vjeçaren Daniela Klette, një anëtare e gjeneratës së tretë të Fraksionit të Ushtrisë së Kuqe (RAF), e njohur edhe si organizata Baander-Meinhof.

  Daniela Klette i ka shpëtuar arrestimit prej dekadash. Daniela Klette, së bashku me partnerët e saj Burkhard Gerweg dhe Essent-Föhler Staub akuzohet për tentativë vrasjeje dhe një seri grabitjesh të armatosura midis viteve 1999-2016.

  Daniela Klette konsiderohet e dyshuar së bashku me Burkhard Gerëeg dhe Essent-Föhler Staub, bazuar në analizat e ADN-së, për një seri grabitjesh të armatosura të supermarketeve dhe pastrim parash në North Rhine-Ëestphalia dhe Saksonia e Ulët.

  RAF është përgjegjëse për vrasjen e më shumë se 30 njerëzve dhe plagosjen e të paktën 200. Staub, Klette dhe Garweg i përkisnin gjeneratës së tretë të RAF, e cila ishte aktive në vitet 1980 dhe 1990.

  Anëtarët e gjeneratës së tretë besohet se kanë vrarë kreun e Deutsche Bank Alfred Herrhausen dhe Treuhand, agjencia e ngarkuar me menaxhimin dhe privatizimin e aseteve shtetërore në Gjermaninë Lindore.

  Në vitin 1998, një deklaratë e nënshkruar nga RAF, dërguar Reuters, shpalli shpërbërjen e organizatës./FrontOnline/

   

  Getinjo kërkon të largohet nga shtëpia e Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  Kandidati për president i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani sot theksoi se ka marrë informacione se lufta në lindjen e Mesme mund të...
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  "Trashëgimia e Roberto Cavallit do të jetojë përmes artit të tij, krijimtarisë së tij dashurisë për natyrën, kafshët dhe nëpërmjet familjes së...
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka ndarë momenter nga pritja që i është bërë në Pallatin Elysee në Paris, ku u prit...
  Të tjera
  Lajme12 Prill 2024
  Sot në fshatin Shirokë të Suharekës, patrullat e policisë kanë kapur në flagrancë dy shoferë, të cilët ishin duke garuar me automjetet...
  Lajme12 Prill 2024
  Misioni i OSBE-së në Kosovë ka reaguar pas vrasjes së një 21 vjeçare nga bashkëshortin në Ferizaj.    Ata kanë përgëzuar Policinë e...
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ndodhet në Francë, në një vizitë zyrtare me ftesë të presidentit Emmanuel Macron. Pas nderimeve ushtarake në...
  Lajme12 Prill 2024
  Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha se normalizimi i raporteve mes Kosovës dhe Serbisë është i nevojshëm. Këtë deklaratë udhëheqësi francez e...
  Lajme12 Prill 2024
  Sot në fshatin Shirokë të Suharekës, patrullat e policisë kanë kapur në flagrancë dy shoferë, të cilët ishin duke garuar me automjetet...
  Lajme12 Prill 2024
  Mjeku kujdestar në Spitalin e Ferizajt, Sefedin Fazliu, ka dhënë detaje mbi gjendjen e 15-vjeçarit të plagosur, i cili tashmë është operuar....

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.