×
 • Lajme
 • Lajme

  Arifi: Kurti e ka pranuar Asociacionin, tendenca e tij që me pranu ‘por mos me ja pre shiritin’, është temë elektorale

  FrontOnline
  28 Shkurt 2024

  Ekspertë të fushës po deklarohen se çështja e dinarit serb është zgjidhur në vitin 2002.

  Por, se ndoshta kjo po bëhet vetëm sa për ta përshpejtuar themelimin e  Asociacionit, por duke e lën nën hije këtë të fundit.

  E, ish-kryenegociatori Avni Arifi, ka dekalruar për Front Online se nuk mund të lihen nën hije obligimet që tashmë vetëm janë marrë.

  Sipas tij, Qeveria Kurti e ka pranuar Asociacionin dhe siç thotë Arifi dhe tendenca e tij që me pranu “por mos me ja pre shiritin” është vetëm temë .

  “Nuk është në dorën e Qeverisë së Kosovës me ‘lën nën hije’ obligimet e marrura. Qeveria Kurti e ka pranuar Asociacionin dhe tendenca e tij që me pranu ‘por mos me ja pre shiritin’, është vetëm temë elektorale dhe si truk elektoral po i bën dëm Kosovës në vazhdimësi”, ka deklaruar ai.

  Departamenti amerikan i Shtetit (DASH) tha sot për REL se bisedimet në Bruksel për rregulloren e Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), që ndalon përdorimin e dinarit serb në Kosovë, “duhet të vazhdojnë me urgjencë”.

  E, për këtë ish-kryenegociatori Avni Arifi, thotë se kjo kërkesë ka qenë e pritshme, dhe se është momenti i fundit që Qeveria e Kosovës t’i trajtoj me seriozitet shumë të madh kërkesat e DASH-it.

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, këmbëngul se vendimi i BQK-së nuk mund të anulohet. Sipas tij, rregullorja nuk i ndalon pagesat nga buxheti i Serbisë, por se ato duhet të bëhen në euro.

  Kurse, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, thotë se qëllim i Kurtit është “spastrimi etnik i popullit serb nga Kosova”./Front Online/

  Ish-kryenegociatori Arifi: Finalja për çështjen e dinarit do të jetë ashtu siç duan ndërmjetësuesit, e jo siç dëshiron Kurti

  Dyfish n’plus me ArtMotion
  Nga Rubrika
  Lajme13 Prill 2024
  Sot rreth orës 15:10, hetuesit e stacionit në Ferizaj kanë arrestuar një 40 vjeçar M.I, që ishte duke e kërkuar. Ai ishte...
  Lajme13 Prill 2024
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka takuar ekipin e PITF – Festivali Ndërkombëtar i Teatrit në Prishtinë “Burbuqe Berisha”, ku...
  Lajme13 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka pritur sot në takim Ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar, Jonathan Hargreaves. Nga Zyra e Kryeministrit...
  Të tjera
  Sport13 Prill 2024
  Ballkani e ka konsoliduar udhëheqjen e tabelës së Superligës së Kosovës në futboll, duke bërë dy pikë më shumë se sa Llapi...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Holanda do të mbyllë ambasadën e saj në Teheran të Iranit, nesër si një masë paraprake. Kështu tha Ministria e Jashtme holandeze,...
  Lajme13 Prill 2024
  Zyra e Rregullatorit të Energjisë (ZRRE) në Kosovë nuk ka ende informacione se nga cilët operatorë furnizohet Elektroseveri për shpërndarjen e energjisë...
  Lajme13 Prill 2024
  I është dhënë lamtumira e fundit, 21 vjeçarjes  që u vra dje nga ish bashkëshorti brenda Qendrës për Punë Sociale në Ferizaj....
  Lajme13 Prill 2024
  Lista Serbe ka reaguar pas arrestimit të kryesit të veprave penale “Prishja e rendit kushtetues të Kosovës”, serbit, Sreçko Sofronijeviq. Përmes një...
  Lajme13 Prill 2024
  Për kujtim të 21-vjeçares që u vra të premten, sonte nga ora 20:00, do të ndizen qirinjë. Kjo do të bëhet para...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.