×
 • Sport
 • Sport

  Ancelotti: I mposhtëm më të fortit e Evropës, jam mjaft i lumtur

  FrontOnline
  18 Prill 2024

  Carlo Ancelotti është mjaft i lumtur me kualifikimin e Real Madridit në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve.

  “Los Blancos” e eliminuan Manchester Cityn në çerekfinale falë penalltive pasi loja prej 12 minutash përfundoi baras, 1:1, ndërsa dueli i parë në Spanjë ishte mbyllur po ashtu baras, 3:3.

  Trajneri italian thotë se skuadra e tij e eliminoi ekipin më të fortë në Evropë dhe kjo e bën edhe më madhështor kualifikimin.

  “Rezultat i madh, i arritur me shumë mund dhe sakrificë. Jam mjaft i kënaqur, e dinim se do të na duhej të vuanim dhe kështu ishte. Ishte një ndeshje mjaft e vështirë, për t’u kualifikuar të nevojitet të luash në këtë mënyrë. Ne e nisëm lojën mirë, më pas filluan të luanin dhe na vunë në vështirësi. Mirëpo, lojtarët e mi qëndruan të qetë dhe mjaft të koncentruar prapa”, deklaroi “Don Carlo” pas ndeshjes.

  “Jam mjaft krenar me skuadrën. Nuk jemi mësuar të bëjmë aq shumë fazë defanzive, por i mbuluam mirë hapësirat dhe jam vërtet i lumtur. Nuk mund të kesh më shumë kontroll kundër Cityt, që mbetet kampion i Evropës në fuqi”, vazhdoi trajneri italian.

  Ai vazhdoi ta analizojë lojën e mbrëmshme spektakolare, e cila u zhvillua në “Etihad Stadium.

  “Me golin e shënuar kemi mbetur të mbyllur prapa, sepse nuk kishim më nevojë të luanim në mënyrë mjaft ofanzive. Goli ishte një kombinim i bukur, dimë të jemi të rrezikshëm në ato situata. Por, në rinisje kemi mundur të bënim më mirë”, përfundoi Ancelotti.

  Në gjysmëfinale të Championsit, Real Madridi do të luajë me Bayern Munichun, i cili në çerekfinalen tjetër e eliminoi Arsenalin. /Gazeta Express/

  KEDS tregon ku do të ketë nesër ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Sport25 Maj 2024
  Kaiserslautern dhe Bayer Leverkuseni po përballen në kuadër të finales së Kupës së Gjermanisë për sezonin 2023/2024. ‘Aspirinat’ e kanë gjetur veten...
  Sport25 Maj 2024
  Është mbyllur xhiro e fundit e Superligës së Kosovës në futboll, ku Ballkani e ka mposhtur Prishtinën, ndërsa Gjilani e ka siguruar...
  Sport25 Maj 2024
  Manchester United ka triumfuar me rezultat 2-1 ndaj Manchester Cityt në finale të FA Cup, ndeshje kjo e cila u zhvillua në...
  Të tjera
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Të paktën 8 persona mbetën të plagosur mbrëmjen e kësaj të shtune në Durrës, pasi u përfshinë në një aksident masiv. Ngjarja...
  Lajme25 Maj 2024
  Ata që ranë për çlirim, tani përkujtohen në mënyra të ndryshme. Një prej tyre është edhe dhurimi i gjakut, siç veprohet tash...
  Lajme25 Maj 2024
  Letra drejtuar liderëve të partive parlamentare nga ana e kreut të PDK-së, Memli Krasniqi po vlerësohet si test i gatishmërisë së partive...
  Vip25 Maj 2024
  Në një ndër netët më emocionuese të televizionit shqiptar, prezantuesi i njohur Meriton Mjekiqi është shpallur banori i parë që largohet nga...
  Lajme25 Maj 2024
  E përditshmja amerikane, “The New York Times”, ka publikuar një artikull të gjatë për Richard Grenellin. Gazeta ka biseduar me 40 persona,...
  Lajme25 Maj 2024
  Avni Islami, njohës i sigurisë thotë se rritja e numrit të vrasjeve, plagosjeve duhet të na brengos si shoqëri e të jetë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.