×
 • Lajme
 • Lajme

  Ana e ndritshme e West Point-it për një kadet nga Kosova

  FrontOnline
  28 Qershor 2020

  Ylli Dalladaku ishte një nga dy kadetët e parë nga Kosova në SHBA, ku gjithashtu ishte Arelena Shala.

  Ai u rrit në qytetin e Ferizajt, Kosovë, me dy vëllezërit e tij. Babai i tij ishte një mekanik, si babai i tij para tij, dhe nëna e tij qëndroi në shtëpi për të rritur fëmijët.

  Kur ai ishte dy vjeç, familja e tij u largua në Maqedoni gjatë Luftës së Kosovës në 1999. Pas luftës, ata u kthyen në shtëpinë e tyre dhe Ylli kujton se luante me armë lodrash.

  Dalladaku gjithashtu kujton një ushtar amerikan që shërbente me NATO-n duke i thënë që të mos luante me armë, dhe t’i jepte një çokollatë. Ai ndoqi një shkollë të mesme të përqendruar në shkencë, dhe në vitin e tij të ri, një mentor në ekipin e xhudos rekomandoi që të konsiderojë të marrë pjesë në Akademinë Ushtarake të Kosovës.

  Pasi mësoi rreth West Point, ai filloi procesin e aplikimit. Ai arriti në Amerikë pesë ditë para R-Day, dhe u njoh me kulturën e ShBA-së në Parkun Amusement Six Flags.

  Ai bëri punë të mirë në akademi, duke përmirësuar çdo semestër dhe diplomë në Inxhinieri Sistemesh. Ushtarakisht, ai mbaroi Shkollën Ajrore dhe për Sulm Ajror dhe u zgjodh si Rreshteri i Parë për Kompaninë D4. Ishte kapiteni i skuadrës xhudo, dhe vlerësoi mentorimin që mori nga trajnerët dhe oficerët që mbështesin ekipin. Ishte në pushime pranverore në Porto Riko kur goditi pandemia COVID-19 dhe u strehua në shtëpinë e një shoku në Florida, derisa të kthehej në West Point për t’u diplomuar. Kur të kthehet në Kosovë, ai do të shërbejë si oficer i këmbësorisë në Ushtrinë e Kosovës.

  Në një intervistë për Westpoiuntcoh, ai flet për fëmijërinë e tij, të qenit refugjat gjatë luftës së Kosovës dhe përvojat e tij në West Point. Ai nxjerr në pah rëndësinë e marrëdhënieve që ai formoi, dhe i lidh ato me mësimet e udhëheqjes.

  Ai vëren se West Point është një pjesë e rëndësishme e busullës së tij morale dhe përfundon me këshilla për kadetët e ardhshëm para se të reflektojë se çfarë do të thotë West Point për të.

  “Bëni diçka të vështirë çdo ditë” për të sfiduar veten dhe “të jesh në paqe kur shkon në shtrat”, ka thënë ai.

  Apliko online për kredi në IBAS, përfito subvencionim nga Qeveria
  Nga Rubrika
  Ekonomi27 Shkurt 2024
  Kosova dhe Serbia sot kanë zhvilluar një takim në Bruksel. Të dyja palët i ka mbledhur i dërguari i BE-së për dialogun,...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Në Bruksel ka përfunduar takimi i përbashkët mes ekspertëve financiarë të Kosovës dhe Serbisë, nën ndërmjetësimin e emisarit evropian për dialogun, Mirosllav...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se në Bruksel është diskutuar sa i përket çështjes së transfereve...
  Të tjera
  Lajme27 Shkurt 2024
  Gjykata Themelore në Prishtinë, Departamenti Special, ka shpallur aktgjykimin kundër të akuzuarve Radosh Petroviq dhe Dushan Obrenoviq, për shkak të veprës penale...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Koordinatori për Financa në kuadër të Kabinetit për Qeverisje të Mirë të PDK-së, Arben Mustafa ka thënë se nga Pakoja për Ringjallje...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministri i Infrastrukturës Libur Aliu sot ishe i ftuar të raportojë në Komisionin për Mbikëqyrjen e Financave Publike. Por, i njëjti nuk...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Në Dhomat e Specializuara të Kosovës (DhSK) në Hagë, është hedhur për të dytën herë apelimi i Isni Kilajt kundër mbajtjes së...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ambasadorja gjermane në Serbi, Anke Konrad, në një intervistë për mediat serbe deklaroi se është shumë e rëndësishme që të gjitha marrëveshjet...
  Sport27 Shkurt 2024
  Interi i këtij edicioni është një skuadër e frikshme, që nuk mund ta ndalojë askush. Skuadra e udhëhequr nga Simone Inzaghi është...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.