Bota/Rajoni

Ambasadori italian nis detyrën si kryetar i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri

Ambasadori italian nis detyrën si kryetar i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri
23:43 | 01 Dhjetor 2022

Ambasadori italian, Guido De Sanctis, filloi sot detyrën e Kryetarit të Prezencës së OSBE-së në Shqipëri.

De Sanctis është diplomat karriere i Ministrisë së Jashtme dhe të Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Italisë.

Përpara se të emërohej kryetar i prezencës, ai ka qenë zëvendësambasador në ambasadën e Italisë në Moskë. Nga viti 2013 deri më 2017, ai shërbeu si ambasador i Italisë në Katar dhe nga viti 2011 deri më 2013, si konsull i përgjithshëm i Italisë në Benghazi të Libisë.

Gjithashtu, ai ka shërbyer në ambasadat italiane në Tripoli, Bernë dhe Kiev.

“Jam i lumtur t’i bashkohem Prezencës në Shqipëri dhe të çoj përpara marrëdhëniet e shkëlqyera mes Prezencës dhe vendit pritës”, tha De Sanctis./abcnews.al/

Prince Caffe shpërblen për festa Fitoren me veturë Fiat 500

Të tjera