×
 • Lajme
 • Lajme

  Alarmi nga Lul Raka: Jemi në dritën e kuqe të pandemisë – më keq s’kemi qenë

  FrontOnline
  30 Korrik 2020

  Mikrobiologu Lul Raka ka thënë se me rritjen e numrit të të infektuarve me Covid-19, Kosova është në dritën e kuqe të pandemisë dhe se më keq nuk ka qenë deri më tani.

  Në Edicionin Special në Klan Kosova, ai ka thënë se gjatë dy javëve të fundit, është vërejtur dyfishim i ngarkesës së kapaciteteve spitalore.

  “Këto shifra tregojnë se sot është një prej ditëve më të rënda me 16 vdekje dhe më shumë vdekje tjera gjatë ditëve të kaluara. Kjo është shqetësim i jashtëzakonshëm për të gjithë qytetarët e Kosovës”.

  “Prej fillimit të korrikut ne kemi rritje masive të numrit të rasteve dhe sigurisht se kjo e rritë edhe përqindjen e pacientëve që kërkojnë hospitalizim. Dy javët e fundit kemi 2-3 fishim të kapaciteteve spitalore”.

  “Prej lirimit të masave, kanë qenë dy faktorë që e kanë përkeqësuar gjendjen. (1) mosrespektimi i masave parandaluese: distancë, maskë higjienë. (2) mbikëqyrja e pamjaftueshme e shtetit. Si rezultat i këtyre faktorëve, është rritur numri i rasteve me Covid-19”.

  Mikrobiologu Raka ka thënë se prioriteti kryesor është menaxhimi kritik i pacientëve të shtrirë nëpër spitale të Kosovës.

  “Me këto shifra dhe me këtë trend ne jemi në alarm dhe në dritën e kuqe të pandemisë – më keq nuk kemi qenë. Kjo kërkon vetëdijesim nga të gjithë”.

  “S’kemi kohë ta fajësojmë njëri-tjetrin. Me këto shifra në kohën kur 16 familje që i kanë humbur më të dashurit e tyre, ky alarm kumbon për të gjithë që secili ta kryejë punën e vet”.

  Lul Raka ka thënë se izolimi total nuk është zgjidhje për ta parandaluar përhapjen e pandemisë në vend.

  “Izolimi total nuk është zgjidhje. Nëse s’ka kontroll rigoroz nga shteti, pas çdo lirimi do t’i kemi të njëjtit numra. Prandaj këtu nevojitet një lloj balancimi.

  “Disa prej këshillave: Urgjentisht të miratohet ligji antiCOVID dhe lajmi i mirë është se është proceduar në lexim të parë në parlament”.

  Formula 1 vjen në Artmotion më "i çmendur" se kurrë
  Nga Rubrika
  Lajme03 Mars 2024
  Një 70-vjeçar është gjetur pa shenja jetë në fshatin Sllovi të Lipjanit. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha, ka deklaruar se...
  Lajme03 Mars 2024
  Për çështjen e Ligjit për Shëndetin Riprodhues dhe Fertilizimin e Asistuar, Besa Gaxheri është shprehur e ‘habitur’ se si ‘një a dy...
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nesër bashkë me ministrin e Infrastrukturës Liburn Aliu, do të jenë në terren. Bëhet fjalë për fillimin...
  Të tjera
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeministri Albin Kurti, priti sot në takim antropologen, Janet Reineck. Në njoftimin e lëshuar nga Qeveria e Kosovës thuhet se Reineck është...
  Sport03 Mars 2024
  Pep Guardiola ka lartësuar Phil Foden në qiellin e shtatë pas paraqitjes brilante në fitoren 3-1 të Manchester Cityt përballë Manchester United...
  Lajme03 Mars 2024
  Zëdhënësi i Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë, Michael Doyle ka treguar se këtë vit do të përfundoj në shkallë të...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  Një seri shpërthimesh kanë tronditur Krimenë, pas një sulmi të raportuar me dron ukrainas në gadishullin i cili u aneksua nga Rusia...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  NATO ka filluar në Detin Mesdhe një stërvitje masive kundër nëndetëseve. Operacioni pranë brigjeve të Siçilisë është bërë edhe më urgjent për...
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeshefi ekzekutiv i Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit (KRU) në Gjakovë, Hasan Krasniqi, është arrestuar në një pikëkalim kufitar në perëndim të Bullgarisë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.