×
 • Auto
 • Auto

  Akulli në xhamin e përparmë të makinës: Si ta hiqni shpejt

  FrontOnline
  05 Dhjetor 2023

  Akulli në xhamin e përparmë të makinës mund të ngadalësojë ndjeshëm udhëtimin tuaj. Ne kemi disa mënyra për ta hequr atë lehtësisht.

  Akulli në makinë është realiteti i çdo shoferi nga sot e deri në fund të dimrit. Jo vetëm që mund t’ju ngadalësojë, por nëse nuk e bëni siç duhet, mund të dëmtoni apo edhe të thyeni xhamat.

  Natyrisht, për të përshpejtuar procesin, fillimisht duhet të ndizni automjetin.  Ndizni ngrohësin në modalitetin e shkrirjes ose vendosni temperaturën maksimale. Sigurohuni që rryma e ajrit të drejtohet drejt xhamit të përparmë. Në varësi të modelit të makinës, ajri duhet të ngrohet në rreth pesë minuta, gjë që do të fillojë të shkrijë akullin e xhamit të përparmë.

  Ndizni kondicionerin, edhe pse mund të tingëllojë e çuditshme. Kjo do të ndihmojë në eliminimin e lagështirës nga ajri dhe parandalimin e mjegullimit të dritareve. Është e rëndësishme të fikni riciklimin e ajrit, sepse ajri i jashtëm ka më pak lagështi.

  Mënyrat për të hequr akullin nga xhami i përparmë

  Për të hequr shpejt akullin nga xhamat e automjeteve, mund të bëni një ftohës shtëpiak që thjesht e spërkatni mbi dritaret e ngrira.

  Ky truk do të zbusë akullin dhe pastrimi do të përfundojë në rreth 10 sekonda.

  Ja receta: hidhni një litër alkool, një decilitër ujë dhe një lugë çaji detergjent enësh në një shishe, tundeni mirë dhe përdorni sipas nevojës.

  Përndryshe, mund të përzieni alkoolin dhe ujin në një shishe spërkatës në një raport 2:1 (dy të tretat alkool dhe një e treta ujë).

  Parkimi i zgjuar gjithashtu mund të ndihmojë.

  Parkoni mjetin me pjesën e përparme të drejtuar nga lindja dhe, nëse është e mundur, në mënyrë që të mos bllokohet nga ndërtesat dhe shtëpitë. Në këtë mënyrë, rrezet e para të mëngjesit do të shkrijnë ngadalë akullin në xhami, duke e bërë më të lehtë për ju të shkoni në punë.

  Mbroni fshirëset dhe pasqyrat tuaja duke vendosur çorape të vjetra mbi fshirëse ose thjesht duke i hequr nga xhami në mënyrë që të mos ngjiten. Pasqyrat e jashtme nuk do të ngrijnë nëse i mbështillni me qese plastike ose nëse i fiksoni me një brez gome.

  Për të parandaluar mjegullimin e dritareve, mund ta lyeni xhamin me shkumë rroje dhe ta fshini tërësisht me një peshqir letre derisa teprica të zhduket.

  Gjithashtu, vendosni në makinë çorape të vjetra të mbushura me mbeturina mace për të thithur lagështinë dhe për të zvogëluar mjegullimin e xhamave në ditët e ftohta./FrontOnline/

   

   

   

  Avokati i Popullit Naim Qelaj dhe përfaqësueset e UN Women Kosovo vizitë në KEDS
  Nga Rubrika
  Auto24 Shkurt 2024
  Ka shumë shenja të ndryshme në goma, secila prej tyre ka një funksion specifik, domethënë secila është e rëndësishme në mënyrën e...
  Auto23 Shkurt 2024
  Kompanitë e leasing-ut po kërkojnë lëshime nga prodhuesit e automjeteve elektrike, duke përfshirë marrëveshjet që prodhuesit do të blejnë automjete për të...
  Auto22 Shkurt 2024
  Sipas mediave britanike, Volkswagen po studion propozimet e brendshme të dizajnit, inxhinierisë dhe prodhimit për kthimin e kupës Scirocco, në formën e...
  Të tjera
  Vip25 Shkurt 2024
  Moderatorja dhe këngëtarja e njohur Luana Vjollca është mjaftë aktive në mediat sociale. Ajo ka befasuar ndjekësit teksa publikon një video ku...
  Vip25 Shkurt 2024
  Silvi Forte është banori më i ri i shtëpisë së Big Brother Vip, i cili u fut mbrëmjen e djeshme, së bashku...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Policia shqiptare ka arrestuar një 30-vjeçar në Kavajë, nën dyshimin se bashkë me vëllain e tij pasi e rrahën një 25-vjeçar e...
  Sport25 Shkurt 2024
  Më 25 mars, kombëtarja e Shqipërisë do ta luajë një ndeshje miqësore kundër Suedisë. Ndeshja do të zhvillohet në ora 19:00 në...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Bjellorusia po mban sot zgjedhje parlamentare dukshëm të kontrolluara dhe nën masa të larta të sigurisë në qendrat e votimit, për të...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Taulant Balla, ka njoftuar se brenda 24 orëve janë arrestuar 15 persona. Ai me këtë rast ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.