Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Aktivisti i VV-së që u plagos në protestën ku u vranë Balaj e Xheladini: Do ta padisë Kurtin nëse nënshkruan Zajednicën

  FrontOnline
  19 Mars 2023

  Aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje, Petrit Musa, ka reaguar pas takimit të kryeministrit Albin Kurti në Ohër, ku janë pajtuar që të zbatohen hapat e normalizimit në kuadër të Marrëveshjes për rrugën e normalizimit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

  Musa ka përmendur protestën e 10.02.2007, ku kanë humbur jetën Mon Balaj dhe Arben Xheladinaj dhe janë plagosur mbi 82 persona në mesin e tyre edhe vet Petrit Musa.

  Musa ka thënë se nëse Kurti nënshkruan diçka kundër vullnetit të kësaj protestë, atëherë ai vet do ta padis në gjykatë.

  Ai tutje ka thënë se padia vjen pasi që dëshiron të dijë se pse është manipuluar dhe pse është plagosur.

  “Nëse Kryeministri nënshkruan diçka kundër vullnetit te 10.02.2007, ku humben jetën Mon Balaj dhe Arben Xheladinaj dhe mbeten mbi 82 te plaguar ne mesin e tyre unë, Unë direkt do të bëjë padi, dua me dit pse jam manipulu edhe pse jam plagu? Pse ka ndodhë ndryshimi në mendime edhe a jemi të tradhëtuar? Gjithqka sqarohet në gjykatë.” – ka shkruar ai.

  Po vjen “Cyber ZERO” eventi që jep përgjigje për çdo lloj kërcënimi online
  Nga Rubrika
  Lajme30 Maj 2023
  Kryetari i Komunës së Zveçanit, Ilir Peci, tha se po punon nga Zyra për Komunitete në fshatin Lipë të kësaj komune, e...
  Lajme30 Maj 2023
  Gazetarët që po i përcjellin nga afër ngjarjet në veri të vendit janë sulmuar në Leposaviq. T7 raportoi se gazetarët janë sulmuar...
  Lajme30 Maj 2023
  Kryeministri Albin Kurti nuk do të marrë pjesë në Forumin e Bratisllavës në Sllovaki ku kishte planifikuar të shkonte për shkak të...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Ka nisur gjykimi ndaj Pjetër Shalës. Sot pritet të dëshmojë dëshmitari i shtatë, i njohur me kodin një. Deri më tani në...
  Lajme30 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksander Vucic ka takuar sot në Beograd ambasadorët e shteteve të QUINT-it me të cilët ka biseduar për situatën...
  Lajme30 Maj 2023
  Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur sot në takim Zëvendës Sekretarin e Përgjithshëm për Paqe, Siguri dhe Mbrojtje në...
  Lajme30 Maj 2023
  Misioni i EULEX-it ka bërë thirrje që në veri të Kosovës të rivendoset urgjentisht paqja. “Situata e sigurisë atje është ende e...
  Lajme30 Maj 2023
  Zyrtari paralel i komunës së Zveçanit, Dragan Nedeljkoviq, në një prononcim për media sot pretendoi se ka një marrëveshje mes Listës Srpska...
  Lajme30 Maj 2023
  Policia e Kosovës ka njoftuar se situata në veri të vendit momentalisht është e qetë, edhe pse zhvillimet e djeshme kanë bërë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.