×
 • Lajme
 • Lajme

  Ajri në Prishtinë shumë i ndotur: Qytetarët s’e ndalin përdorimin e qymyrit

  FrontOnline
  03 Nëntor 2019

  Ajri i ndotur në kreqytet është rikthyer, ku indeksi i cilësisë po konsiderohet edhe këtë javë ‘i pashëndetshëm’. Pavarësisht kësaj, qytetarët e Prishtinës siç duket nuk po e ndalin përdorimin e qymyrit.

  Vitin e kaluar Qeveria e Kosovës mori vendim për ndalimin e përdorimit të thëngjillit për ngrohjen e objekteve publike.

  Sidoqoftë, qytetarët po e përdorin qymyrin pa asnjë problem, ndërsa një rast i tillë edhe parë edhe sot.

  Disa persona janë parë duke derdhur qymyr tek rruga  “Hamzë Jashari”, përkatësisht tek parku i qytetit.

  Ndryshe, vlerat e matura shfaqin nivel shumë shqetësues të ndotjes, veçanërisht në zona urbane si Prishtina, Fushë-Kosova, Obiliqi e Mitrovica. Indeksi i cilësisë së ajrit, i matur nga Ambasada Amerikane në Prishtinë, gjatë kësaj jave, ishte në nivelin ‘i pashëndetshëm’./Front Online/

  Maturantët e shkollës së mjekësisë “Dr. Ali Sokoli”, në ekskuzion në hotelin me pesë yje
  Nga Rubrika
  Lajme28 Shkurt 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se Aleancën dhe grupin opozitar rreth saj qytetarët po e...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Ministri i Financave dhe Transfereve, Hekuran Murati, bashkë me Guvernatorin e Bankës Qendrore të Kosovës, Ahmet Ismaili kanë marrë pjesë në ministerialin...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Emisari i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, ka thënë se vërehen shumë probleme në Rregulloren e re të Bankës Qendrore të...
  Të tjera
  Lajme28 Shkurt 2024
  Një veturë është djegur sot rreth orës 15:00 në rrugën “Muharrem Fejza” në Prishtinë. Rastin për Front Online e ka konfirmuar zëdhënësja...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Ekspertë të fushës po deklarohen se çështja e dinarit serb është zgjidhur në vitin 2002. Por, se ndoshta kjo po bëhet vetëm...
  Vip28 Shkurt 2024
  Ilnisa Agolli dhe Sara Karaj kanë patur një debat të ashpër me njëra-tjetrën. Kjo nisi që me hyrjen e modeles pasi gazetarja...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Ish-kryetari i Gjykatës së Apelit, Hasan Shala, ka deklaruar se Milan Radoiçiqi, udhëheqësi i grupit të armatosur të Serbisë që kreu sulmin...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Ish-zëvendësministri për Komunitete dhe Kthim, Milazim Gashi, ka theksuar se Milan Radoiçiq ka grushtuar brutalisht Aleksandar Spiriq, ish-kryetarin ilegal të Mitrovicës Veriore,...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Tash e dy ditë kanë filluar gërmimet e para për të pagjeturit për këtë fillim vit në Prekaz. Lajmin e ka bërë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.