×
 • Lajme
 • Lajme

  Ahmeti: Kur kemi qenë racionalë me miqtë, na ka dalë mirë – Kurti s’e çon në Kushtetuese draftin para zgjedhjeve

  FrontOnline
  24 Maj 2024

  Ish-kryetari i Prishtinës dhe ish-nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Shpend Ahmeti, ka folur për zhvillimet politike në Qeverinë Kurti.

  Ahmeti tha se Kosova në tri vitet e fundit është bërë problematikja më e madhe për ndërkombëtarët dhe nuk po bëhet racionale e rrjedhimisht edhe partnerët s’po e kuptojnë.

  Ai tha se situata është e riparueshme, por sipas tij, duhet zgjedhur një rrugë më e shkurtë e me më pak dëme, teksa shprehu gatishmërinë që në një qeveri teknike ta nënshkruajë Asociacionin.

  “Ta bëjmë një qeveri teknike, unë e nënshkruaj, le të më thonë tradhtar, s’ka problem. Unë e di që sa herë i kemi dëgjuar dhe kemi folur në mënyrë racionale me miqtë tanë, na ka dalë mirë, e edhe kësaj radhe do të na dilte mirë”.

  “Unë nuk pres që kryeministri Kurti e dërgon në Gjykatën Kushtetuese draftin (draft-statutin e Asociacionit) para zgjedhjeve. Pas zgjedhjeve, mendoj se do ta bëjë. Nuk pres të ndodhë asnjë gjë në aspektin e presionit ndërkombëtar”, tha Ahmeti në “Info Magazine”, njofton Klankosova.tv.

  Ish-kryetari i Prishtinës më tej tha se në ditën që Kosova e dërgon draft-statutin e Asociacionit në Gjykatën Kushtetuese, Këshilli i Ministrave pas një muaji do të thërrasë mbledhje të jashtëzakonshme, ku Kosova do të anëtarësohet në KiE.

   Petrol Company  prin me çmime me të lira në derivate dhe shumë oferta të tjera
  Nga Rubrika
  Lajme14 Qershor 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka postuar në platformën “X” letrën e mikut të Kosovës Tony Blair drejtuar atij, pas vizitës që...
  Lajme14 Qershor 2024
  Policia e Kosovës ka thënë se të premten ka konfiskuar sasi të konsiderueshme të armatimit në pjesën veriore të vendit. Nga armatimi...
  Lajme14 Qershor 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka marrë pjesë në promovimin e librit “Lufta e Kosovës 1997-1999: Një bibliografi e përzgjedhur”, të autorëve...
  Të tjera
  Lajme14 Qershor 2024
  Kryetari i Podujevës, Shpjetim Bulliqi ka pritur në takim kryeministrin e vendit, Albin Kurtin. Bulliqi e ka informuar Kurtin për punët dhe...
  Lajme14 Qershor 2024
  Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca ka dorëzuar padi ndaj Natyra Kuçit të PSD-së në Gjykatën Themelore të Prishtinës. Lajmin për Gazetën Express...
  Lajme14 Qershor 2024
  Një aksident trafiku ka ndodhur para pak minutave në Sllatinë të Fushë Kosovës, raporton FrontOnline. Nga fotografia e siguruar nga FrontOnline, shihet...
  Lajme14 Qershor 2024
  Policia e Kosovës ka thirrur një konferencë të jashtëzakonshme për medie. Arsyeja e thirrjes ka të bëjë me operacionin e sotëm në...
  Lajme14 Qershor 2024
  Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca e ka paditur zëdhënësen e PSD-së, Natyra Kuçi, për ‘shpifje’ pasi kjo e fundit deklaroi se kreu...
  Lajme14 Qershor 2024
  Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Shemsedin Dreshaj, ka thënë se harmonizimi dhe funksionalizimi...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.