×
 • Lajme
 • Lajme

  Abrashi: As Qeveria e as BQK-ja nuk janë zmbrapsur për dinarin serb

  FrontOnline
  12 Shkurt 2024

  Artan Abrashi nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje deklaron se as Qeveria e Kosovës e as Banka Qendrore e Kosovës nuk janë zmbrapsur pas vendimit të kësaj të fundit, e cila përcakton që euroja të jetë valuta e vetme që mund të përdoret për pagesa me para të gatshme në gjithë vendin.

  Në emisionin “Debat Plus” në RTV Dukagjini, Abrashi ka thënë se tashmë BQK-ja e ka publikuar planin e veprimit se di do të bëhet implementimi i rregullores.

  Ai ka shtuar se kalimi në një valutë tjetër kërkon një periudhë tranzicioni.

  “Kjo rregullore ka qenë prej dhjetorit në hartim, prej janarit ka hyrë në fuqi. Sot, BQK i ka publikuar në njëfarë mënyre planin e veprimit, se dikush tha se është zmbrapsur Qeveria, as qeveria, as BQK-ja, nuk është zmbrapsur. Sot është publikuar plani i veprimit se si do të bëhet implementimi i rregullores së BQK-së. Kjo periudhë e tranzicionit sepse nga shfrytëzimi i dinarit si mjet këmbimi në veri, kalimi në një valutë tjetër, natyrisht që kërkon një periudhë të tranzicionit…”, u shpreh Abrashi.

  Ai e konsideron si vendim të drejtë dhe të domosdoshëm e që, sipas tij, vendimi i BQK-së ka ndihmuar që të vështirësojë që në të ardhmen të hyjnë “thasët me dinarë” në Kosovë, me anë të cilëve, sipas Abrashit, janë financuar aktivitetet kriminale.

  Ndërgjegjësimi mbi autizmin dhe ndryshimi i narratives për autizmin dhe Personat me Aftësi të Kufizuar
  Nga Rubrika
  Lajme03 Mars 2024
  Një 70-vjeçar është gjetur pa shenja jetë në fshatin Sllovi të Lipjanit. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha, ka deklaruar se...
  Lajme03 Mars 2024
  Për çështjen e Ligjit për Shëndetin Riprodhues dhe Fertilizimin e Asistuar, Besa Gaxheri është shprehur e ‘habitur’ se si ‘një a dy...
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nesër bashkë me ministrin e Infrastrukturës Liburn Aliu, do të jenë në terren. Bëhet fjalë për fillimin...
  Të tjera
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeministri Albin Kurti, priti sot në takim antropologen, Janet Reineck. Në njoftimin e lëshuar nga Qeveria e Kosovës thuhet se Reineck është...
  Sport03 Mars 2024
  Pep Guardiola ka lartësuar Phil Foden në qiellin e shtatë pas paraqitjes brilante në fitoren 3-1 të Manchester Cityt përballë Manchester United...
  Lajme03 Mars 2024
  Zëdhënësi i Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë, Michael Doyle ka treguar se këtë vit do të përfundoj në shkallë të...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  Një seri shpërthimesh kanë tronditur Krimenë, pas një sulmi të raportuar me dron ukrainas në gadishullin i cili u aneksua nga Rusia...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  NATO ka filluar në Detin Mesdhe një stërvitje masive kundër nëndetëseve. Operacioni pranë brigjeve të Siçilisë është bërë edhe më urgjent për...
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeshefi ekzekutiv i Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit (KRU) në Gjakovë, Hasan Krasniqi, është arrestuar në një pikëkalim kufitar në perëndim të Bullgarisë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.