×
 • Lajme
 • Lajme

  AAK-ja merr pjesë në takimin e Osmanit për datën e zgjedhjeve

  FrontOnline
  22 Dhjetor 2020

  Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës do të merr pjesë në takimin e sotëm të ftuar nga ushtruesja në detyrë e presidentes, Vjosa Osmani rreth mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme.

  Këtë e ka konfirmuar për FrontOnline, deputeti i AAK-së, Rasim Selmanaj.

  “Po do të marrim pjesë, AAK do ta dërgon një përfaqësues”, ka thënë Selmanaj.

  Ndërsa, i pyetur rreth vendimit të Kushtetueses për Qeverinë Hoti, Selmanaj ka deklaruar se do të respektojnë çdo vendim të saj.

  “Ne si parti politike asnjëherë vendimet e Gjykatës Kushtetuese nuk I kemi kundërshtuar dhe do t’i respektojmë çfarëdo qofshin ato”, ka thënë Selmanaj, për Front Online.

  Ushtruesja në detyrë, Vjosa Osmani gjatë ditës së sotme do t’i takojë liderët e partive politike për t’u konsultuar rreth mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme.

  Takim ky që vie pas vendimit të mbrëmshëm të Kushtetues se Qeveria Hoti është zgjedhur në mënyrë jo legjitimë.

  Presidentja në detyrë, fillimisht do ta takojë liderin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti. Takimi mes Osmanit e Kurtit pritet të mbahet në ora 13:00. Po ashtu të njëjtat burime bëjnë me dije se në ora 14:00 Osmani do ta takojë ish-shefin e saj, kryetarin e LDK-së, Isa Mustafa.

  Ndërkohë në ora 15:00 në zyrë të presidentes në detyrë do të shkojë ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj.

  Ndërkaq, në ora 16:00 Osmani do ta takojë kryetarin e AAK-së, Ramush Haradinaj.

  Gjykata Kushtetuese mbrëmë ka vendosur pro kërkesës së Lëvizjes Vetëvendosje rreth vlefshmërisë së votës së deputetit Ethem Arifi për zgjedhjen e Qeverisë Hoti, me çka edhe zyrtarisht vendi do të shkojë drejt zgjedhjeve të reja të parakohshme./FrontOnline/

   

   

  Getinjo për LGBT: Nuk e kam pas mendimin shumë të mirë për ta
  Nga Rubrika
  Lajme29 Maj 2024
  Bernard Nikaj Sekretar për Marrëdhënie Ndërkombëtare në  PDK tha se kanë provuar që të i’a shkurtojnë Kurtit mandatin së paku për tetë...
  Lajme29 Maj 2024
  Deputeti i PDK-së, Rashit Qalaj, ka thënë se Donika Gërvalla e ka pamundësuar që babai i saj Jusuf Gërvalla të varroset me...
  Lajme29 Maj 2024
  Kryeministri Albin Kurti i ka ikur gazetarëve kur u pyet për raportet me presidenten Vjosa Osmani. Kjo e fundit sot shpërtheu ndaj...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2024
  Gjatë vizitës zyrtare në Kanada, zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, është pritur në takim nga senatori,...
  Lajme29 Maj 2024
  Daut Haradinaj nga AAK-ja thotë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti po përqan shqiptarët në Luginë. Haradinaj thekson se, kjo përçarje e...
  Lajme29 Maj 2024
  Fondi i Kosovës për Efiçiencë të Energjisë (FKEE) njofton të gjithë përfituesit e thirrjes “ZBATIMI I MASAVE TË EFIÇIENCËS SË ENERGJISË PËR...
  Lajme29 Maj 2024
  Deputeti i VV-së, Armend Muja, sa i përket zërave për koalicion PDK-LVV, tha se nuk ka ndonjë përafrim me partinë që udhëheqet...
  Sport29 Maj 2024
  Borussia e Dortmundit do të festojë në “Wembley” pavarësisht nga rezultati i finales me Realin e Madridit. Sipas tabloidëve britanikë klubi nga...
  Lajme29 Maj 2024
  Policia ka bërë të ditur se në kuadër të Njëjësisë Rajonale të Komunikacionit Rrugor në Gjakovë është themeluar një task forcë pjesë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.