Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  A mund të kemi sërish pandemi?

  FrontOnline
  26 Mars 2023

  Mikrobiologu Lul Raka, foli për pandeminë, “zhdukjen” e tij nga mediat, kohën e luftës, sistemin shëndetësor në Kosovë etj.

  U bë i njohur për publikun në mars të vitit 2020. Fraza e tij më e famshme në atë kohë ka qenë “dy javët e ardhshme janë shumë kritike”.

  A ka ndonjë virus që mund të shqetësohemi?

  “Tencdencë mu bë pandemi, më pak varet prej virusit e më shumë varet prej neve. Prej pandemisë secili prej neve edhe qytetari, edhe institucionet e shtetit, institucionet shëndetësore qeveritarët, e opozitarët se mua më ka pengu shumë ajo lufta e brendshme politike që u bëjke për Covid, e papranueshme ka qenë për mua. Unë besoj që kanë marrë mesazhin e mësimin se çka duhet me bë, për me fuqizu sistemin shëndetësore më së pari. Gatishmërinë e dyta, laboratorin, infektivën, emergjencën..mesazhi me fuqizu këtë pjesë. Nesër masnesër mikrobe ka.. A do të bëhet pandemi ndonjë mikroorganizëm tjetër, varet se sa e lejojmë ne me u zmadhu.. Nëse identifikohet herët, atëherë nuk rritet pandemi me u bë”, tha ai në emisionin TOK 16 në Nacionale.

  Raka thekson se duhet të investohet në kapacitete shëndetësore.

  Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…
  Nga Rubrika
  Lajme29 Maj 2023
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu thotë se bandat e organizuara kriminale serbe të cilat udhëhiqen nga Vuçiq nuk do të tolerohen. Ajo...
  Lajme29 Maj 2023
  Kryetari i Leposaviqit, Lulzim Hetemi, ka mbetur i bllokuar brenda objektit të komunës. Sipas burimeve të Klankosova.tv Hetemi është duke u ruajtur...
  Lajme29 Maj 2023
  Gjatë së hënës, qindra huliganë serbë përdorën dhunë të pajustifikueshme gjatë protestes pranë komunës së Zveçanit në veri të Mitrovicës. Të paktën...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2023
  Për të martën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ku kryesisht gjatë orëve të pasditës dhe mbrëmjes, pritet të ketë...
  Lajme29 Maj 2023
  Pas përleshjeve në veri mes protestuesve serbë dhe forcave të KFOR-it, nën arrest po mbahen të paktën tre persona. Përmes burime nga...
  Lajme29 Maj 2023
  Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se dialogu është e vetmja rrugë për të ecur përpara, duke i bërë thirrje...
  Lajme29 Maj 2023
  Ish-presidenti Fatmir Sejdiu ka thënë se shihet qartë që protestat në veri janë të dhunshme dhe të udhëhequra nga bandat e njohura...
  Lajme29 Maj 2023
  Ministria e Punëve të Jashtme e Austrisë i ka dënuar fuqishëm sulmet e dhunshme ndaj ushtarëve të KFOR-it, pjesëtarëve të EULEX-it dhe...
  Lajme29 Maj 2023
  Shefja e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh, ka thënë se është e alarmuar nga dhuna në veri të Kosovës dhe veprimet e mëparshme gjatë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.