×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  A keni pirë çaj me kanellë? Ka efekte të shumta pozitive në trup

  FrontOnline
  17 Nëntor 2021

  Çaji me kanellë konsiderohet të jetë jashtëzakonisht i shëndetshëm, shpesh është një shtesë e pijeve dhe ëmbëlsirave, dhe a keni bërë ndonjëherë çaj të plotë vetëm nga kanella?

  Kanella dhe uji i vluar së bashku japin rezultate dhe përgatitja është e thjeshtë. Ai rekomandon që një shkop kanelle thjesht të zihet në një gotë ujë për 15 minuta. Kullojeni kanellën dhe shijojeni. Në dyqan mund të gjeni edhe thasë çaji me kanellë.

  Çaji i kanellës ofron antioksidues

  Çaji i kanellës mund të ofrojë përfitime të shumta shëndetësore, për shkak të përmbajtjes së tij të pasur të polifenoleve antioksidues. Polifenolet janë mikronutrientë që gjenden në bimë që janë plot me veti antioksiduese, të cilat ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira, luftojnë inflamacionin dhe parandalojnë sëmundjet.

  Ndihmon në reduktimin e inflamacionit

  Kanella është një agjent i fuqishëm anti-inflamator, dhe pirja e çajit gjithashtu ofron këto përfitime. Siç u theksua në një studim, nga 115 ushqimet e testuara, kanella u zbulua se ishte një nga ushqimet më të fuqishme anti-inflamatore.

  Çaji me kanellë ndihmon në kontrollin e sheqerit në gjak

  Kanella ka një përbërje që vepron ngjashëm me insulinën dhe ndihmon në lëvizjen e sheqerit nga gjaku në qeliza./FrontOnline/

   

   

   

   

   

  Njoftimi i KEDS: Nesër në këto zona do të ketë punime
  Nga Rubrika
  Lajme20 Korrik 2024
  A po i pastroni fëmijët tuaj më shpesh sesa duhet? Udhëzimet për t’i mbajtur fëmijët tuaj të pastër ndryshojnë shumë pasi rriten...
  Lifestyle19 Korrik 2024
  Gjatë ditëve të ftohta, të gjithë përballemi me dhimbje të fytit. Në vend që të marrim ilaçe që zvogëlojnë imunitetin natyror të...
  Lifestyle19 Korrik 2024
  Dashi Mos u përfshini shumë nga ankthi, pasi në të kundërt rrezikohet që tensionet t’iu shpërqendrojnë. Parashikohet një e premte mjaft e...
  Të tjera
  Lajme21 Korrik 2024
  Liridona Shala, bashkëshortja e Faton Hajrizit i cili u vra nga policia serbe, pas dyshimeve për vrasjen e një efektivi në Serbi,...
  Lajme21 Korrik 2024
  Shefja e diplomacisë kosovare, Donika Gërvalla Schwarz, ka reaguar pasi presidenti amerikan , Joe Biden, ka njoftuar për tërheqjen e tij nga...
  Lajme21 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka publikuar një video nga vizita e saj Akademinë Ushtarake Mbretërore Sandhurst në Mbretërinë e Bashkuar. Osmani...
  Lajme21 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka bërë të ditur se Universiteti i Prishtinës ka shënuar me ngritjen më të madhe dhe renditjen...
  Lajme21 Korrik 2024
  Artan Hajrizi, vëllai i Faton Hajrizit që u vra nga autoritete serbe ka njoftuar se nuk do të ketë të pame lidhur...
  Lajme21 Korrik 2024
  Presidenti amerikan, Joe Biden, ka njoftuar se është tërhequr nga kandidatura për t'u rizgjedhur në krye të Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.