×
 • Lajme
 • Lajme

  A ka të drejtë Vjosa Osmani të kandidojë për deputete pasi është u.d e presidentit?

  FrontOnline
  22 Dhjetor 2020

  Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, ka treguar nëse mund të kandidojë për deputete Vjosa Osmani e cila aktualisht është ushtruese e detyrës së presidentit.

  Hasani thotë se ajo nuk është zgjedhur në këtë pozitë, prandaj nuk ka kurrëfar pengese në këtë drejtim.

  “Po, s’ka asnjë pengesë. S’ka asnjë pengesë, sepse e kemi sqaruar në aktgjykimin në rastin Jahjaga’, thotë Hasani në Klan Kosova.

  “Ushtruesi i detyrës nuk është i zgjedhur për pasojë nuk ka konflikt sa i përket mbajtjes së dy posteve”, sqaroi ai.

  Osmani mund edhe të formojë subjekt të sajin politik.

  “Ose edhe me formu subjekt politik, s’ka problem. S’ka asnjë kufizim”, tha Hasani.

  Natën e Kurban Bajramit Petrol Company shpërndan 40 pako ushqimore për fëmijët jetim në Kosovë
  Nga Rubrika
  Lajme29 Maj 2024
  Kryeministri Albin Kurti ka preferuar më tepër heshtjen kur është pyetur mbi reagimin e presidentes Vjosa Osmani për letrën e kryediplomates Donika...
  Lajme29 Maj 2024
  Ish- anëtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu ka komentuar përplasjet mes Presidencës dhe Qeverisë për mos anëtarësimin e Kosovës në KiE. Kryeziu...
  Lajme29 Maj 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se koalicioni me Nismën Socialdemokrate, Listën Konservatore dhe Forumin Intelektual...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2024
  Fondi i Kosovës për Efiçiencë të Energjisë (FKEE) njofton të gjithë përfituesit e thirrjes “ZBATIMI I MASAVE TË EFIÇIENCËS SË ENERGJISË PËR...
  Lajme29 Maj 2024
  Deputeti i VV-së, Armend Muja, sa i përket zërave për koalicion PDK-LVV, tha se nuk ka ndonjë përafrim me partinë që udhëheqet...
  Sport29 Maj 2024
  Borussia e Dortmundit do të festojë në “Wembley” pavarësisht nga rezultati i finales me Realin e Madridit. Sipas tabloidëve britanikë klubi nga...
  Lajme29 Maj 2024
  Policia ka bërë të ditur se në kuadër të Njëjësisë Rajonale të Komunikacionit Rrugor në Gjakovë është themeluar një task forcë pjesë...
  Vip29 Maj 2024
  Këngëtarja britanike me famë botërore, Dua Lipa, bëri thirrje për armëpushim të përhershëm në Rripin e Gazës. Këngëtarja Dua Lipa, me origjinë...
  Lajme29 Maj 2024
  “Kështu përfundon kur i servohesh vetë përbindëshit”, ka thënë kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, pas dështimit të iniciativës së Partisë Demokratike të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.