×
 • Auto
 • Auto

  A janë makinat elektrike e ardhmja?

  FrontOnline
  30 Nëntor 2023

  Kreu i Stellantis, Carlos Tavares, thotë se koncerni i madh është gati të rregullojë strategjinë e tij elektrike bazuar në rezultatet e zgjedhjeve të rëndësishme në SHBA dhe Evropë vitin e ardhshëm, transmeton FrontOnline.

  Duke folur para gazetarëve në fabrikën e Fiat Mirafiori në Torino kohët e fundit, Carlos Tavares vuri në dukje se prodhuesi i makinave do të monitorojë nga afër rezultatet e Parlamentit Evropian dhe zgjedhjeve presidenciale në SHBA dhe pranoi se Stellantis do të duhet të përgjigjet nëse politika dhe publiku kërkojnë një numër më të vogël automjetet elektrike.

  Në thelb, Tavares pretendon se një koncern i madh automobilistik (Fiat, Peugeot, Jeep, Opel…) mund të ndryshojë shpejt strategjinë e tij.

  Për momentin, Stelantis nuk heq dorë nga strategjia e saj, domethënë, ende planifikon të kalojë ekskluzivisht në modelet elektrike në vitin 2030 në tregun evropian. Por planet mund të ndryshojnë. Gjithçka varet nga politika, evropiane dhe amerikane. Gjithashtu, duket se klientët nuk e kanë përqafuar plotësisht tranzicionin evropian për momentin.

  Stellentis duket se po luan me mençuri në këto kohë të pasigurta pasi nuk i ka luajtur ende të gjitha letrat në tranzicionin elektrik. Gjegjësisht, makina si Jeep Avenger, Peugeot 3008, Opel Mokka, Peugeot 3008… janë të disponueshme në platforma që lejojnë versione elektrike, por edhe benzinë, naftë dhe hibride./FrontOnline/

  Ambasadorja e parë e Izraelit në Kosovë, e impresionuar me punën në Comodita
  Nga Rubrika
  Auto29 Shkurt 2024
  BMW nuk ka plane të prodhojë konceptin Z4 Coupe. Pas debutimit të konceptit të tij vitin e kaluar, u përhapën thashetheme duke...
  Auto28 Shkurt 2024
  Gjiganti amerikan i teknologjisë Apple braktisi planet për të prodhuar makinën e tij elektrike pasi mbylli Grupin e Projekteve Speciale që punonte...
  Auto27 Shkurt 2024
  Nuk është sekret që Ministritë Evropiane të Mjedisit po punojnë për vendosjen e tarifave shtesë për pronarët e automjeteve me motorë SUS....
  Të tjera
  Lajme29 Shkurt 2024
  Mbrëmjen e së enjtes, në Vushtrri një shtëpi është kapluar nga zjarri derisa janë raportuar vetëm dëme  materiale. Zëdhënësi i Policisë së...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Aleatët politikë të presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan duan të rimarrin kontrollin e Stambollit në zgjedhjet lokale të marsit. Mediat e pavarura...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Gjykata Themelore në Prizren ua ka vazhduar masën e paraburgimit edhe për nga dy muaj katër të dyshuarve për grabitjen në Suharekë,...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, tha se në shëndetësi nuk ka zhvillim nga Qeveria Kurti, por sipas tij ka vetëm degradim. Sipas...
  Sport29 Shkurt 2024
  Edon Zhegrova po kalon një sezon të karrierës te Lille në elitën e futbollit francez. Ylli kosovar është prej futbollistëve më të...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi të hënën është takuar me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, ndërsa sot ai ka publikuar...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.