×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  A është i shëndetshëm ushqimi pikant? Ne pyetëm dietologët

  FrontOnline
  26 Qershor 2020

  Për shumë njerëz, ushqimi pikant, erëzat janë çështje “dashurie”! Asnjë, gatim nuk mund të mendohet pa ato. Por, çështjet e stomakut me sa duket vijnë pas kësaj ndjenjë, e ndonjëherë bëhen më serioze nga sa mund ta mendonim!

  Djegie në stomak, ulcerë, probleme me zorrën e trashë, mund të jenë një mori simptomash që jua bëjnë edhe më të vështirë tretjen dhe shijimin deri në fund të një gatimi. Ndaj, ne pyetëm disa nutricionistë dhe këto janë tezat e tyre me bazë profesionale, sigurisht!

  Marta Ferraz-Valles është një dietologe e regjistruar në Institutin për Shëndetin e tretjes dhe Sëmundjet e Mëlçisë në New York. Ajo ka vite përvojë në këshillimin e të ushqyerit për humbje peshe dhe kushtet gastrointestinale.

  Konsumimi në mënyrë të vazhdueshme e ushqimit pikant, nuk është domosdoshmërisht i keq për tretjen, por dietologët thonë se kjo mund të shkaktojë simptoma tek njerëzit që refluks, sindromë të zorrës së irritueshme (IBS) dhe sëmundje inflamatore të zorrëve (IBD), etj.

  Thënë thjesht: ushqimet pikante nuk shkaktojnë zakonisht problem tretës, por ato mund të përkeqësojnë këto probleme.

  “Për shkak se shëndeti i zorrëve të çdo personi është unik, ushqimet pikante mund të shkaktojnë probleme tek njerëz të caktuar. Nëse keni refluks ose IBS, atëherë në mënyrë tipike, ushqimet pikante mund t’ju bëjnë të ndiheni disi keq”, thonë dietologët.

  Nutricionistët ngrenë një pikë të rëndësishme, duke na thënë se ndonjëherë nuk janë erëzat që shkaktojnë problemet e tretjes, por ushqimet e tjera që keni ngrënë në të njëjtin vakt.

  “Krahët e pjekur të pulës mund të shkaktojë shqetësime të tretjes për shkak të krahëve të skuqur dhe jo salcës së nxehtë”, thotë Ferraz-Valles.

  “Nëse hani djathë me patate të skuqura franceze dhe salcë të nxehtë, simptomat e tretjes mund të përkeqësohen për shkak të përmbajtjes së përgjithshme yndyrore të vaktit, jo të pjesës pikante”.

  A mund të jetë i shëndetshëm ushqimi pikant?

  Shumë ushqime pikante janë të ngarkuara me lëndë ushqyese dhe ofrojnë mjaft përfitime ushqyese. Specat djegës, për shembull janë një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës E, së bashku me vitaminën A, vitaminën B6, vitaminën K, hekurin dhe fibrat. Ndërkohë, erëzat si djegëset, shafrani i Indisë dhe piperi i zi besohet se kanë veti anti-inflamatore.

  Nëse shijoni ushqimin pikant dhe nuk ju shqetëson stomaku, nuticionistët thonë se nuk ka asnjë arsye për t’u larguar nga kjo kënaqësi. Shumë speca djegës përmbajnë një përbërës të quajtur capsaicin për të cilin thuhet se zvogëlon inflamacionin dhe dhimbjen, ndër përfitimet e tjera shëndetësore.

  “Capsaicina gjithashtu është treguar se ndihmon në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës, në rregullimin e presionit të gjakut dhe uljen e kolesterolit tuaj LDL (ose të keq)”, thotë Zeitlin, shkruan Class.

  Në vend që të përpiqeni të menaxhoni vetë një intolerancë të mundshme ushqimore, është e rëndësishme të shihni një dietolog, një mjek gastroenterolog ose një profesionist tjetër të kujdesit shëndetësor për udhëzime në çështjet e tretjes dhe dietat eliminuese.

  Afër 6500 banorë të Shalës së Bajgorës përfitojnë nga rrjeti i ri
  Nga Rubrika
  Lifestyle27 Maj 2024
  Shkencëtarët kanë parashikuar se do të jetë një sezon shumë i keq i mushkonjave. Ndërsa ekzistojnë spërkatës e kremra të ndryshëm që...
  Lifestyle27 Maj 2024
  Dashi Java do të nisë mirë për të gjithë ata që i përkasin kësaj shenje. Gjërat po ecin mirë në dashuri, ndërkaq...
  Lifestyle26 Maj 2024
  Magnezi është mineral thelbësor që trupi juaj nuk e prodhon, që do të thotë se ju duhet ta merrni atë përmes dietës...
  Të tjera
  Sport27 Maj 2024
  Ermal Krasniqi është vetëm një hap larg transferimit te Sparta Praga. Reprezentuesi i Kosovës që është aktualisht pjesë e Rapid Bukureshtit, do...
  Lajme27 Maj 2024
  Ramush Haradianj, kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), ka pretenduar të hënën se kryeministri i Kosovës Albin Kurti “është i...
  Lajme27 Maj 2024
  Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon, ka thënë se nuk do të këtë përparim të Kosovës dhe Serbisë drejtë...
  Lajme27 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka përkujtuar në përvjetorin e vdekjes së saj, nënën Pashkë. Kurti ka thënë se bijtë e saj,...
  Sport27 Maj 2024
  Jadon Sancho i dërgoi një mesazh ish-bashkëlojtarit Jude Bellingham pasi u konfirmua se Real Madridi do të përballet me Borussia Dortmundin në...
  Lajme27 Maj 2024
  Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është shënuar “Dita e Përkujtimeve”. Qëllimi kryesor i kësaj feste është të nderojë dhe të kujtojë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.