×
 • Lajme
 • Lajme

  A do ta votojnë LDK-ja dhe PDK-ja në Prishtinë faljen e tatimit në pronë? Flasin asamblistët e dy partive

  Aulona Konjuhi
  05 Dhjetor 2023

  tGjykata Kushtetuese ka marrë vendim me 22 nëntor që komunat duhet të vendosin vetë për faljen e tatimit në pronë dhe se ligji i kontestuar nga komunat nuk është në kundërshtim me ligjin e pushtetit lokal.

  Seancë e jashtëzakonshme është thirrur pikërisht për këtë çështje më 7 dhjetor në Kuvendin Komunal të Prishtinës.

  Pika e vetme e rendit të ditës në këtë seancë është propozim-vendimi për faljen e tatimit në pronë për pronën e paluajtshme për vitin tatimor 2023.

  Se a do të votojnë pro këti  vendimi Partia Demokratike e Kosovës dhe Lidhja Demokratike, për Front Online kanë folur asamblistët e këtyre partive.

  Leutrim Retkoceri, nga radhët e PDK-së tha se ditët në vijim kjo parti do të dal me vendim.

  Ai thotë se ende s’kanë mbajtur takim partia për tatimin në pronë.

  “Ne si PDK nuk kemi mbajtë takim ende si grup këto dy ditë do ta mbajmë takimin dhe do të dalim me qëndrim. Se a do ta përkrahim a jo mbetët me diskutuar ditët në vazhdim”, Retkoceri për Front Online.

  Vendim për ta votuar faljen e tatimin në pronë nuk kanë marr as LDK-ja.

  Këtë e tregoi asamblisti i kësaj partie, Milazim Vitija

  “Jemi në bisedime, s’kemi marr ende vendim, të enjten do të merret”, tha shkurt Vitija.

  Ndryshe, Komuna e Suharekës ka njoftuar se me shumicë votash është vendos që të falet tatimi në pronë për qytetarët. Edhe Skenderaj, Podujeva e Obiliqi njëjtë si Suhareka ka vendosur ta falë tatimin në pronë./Front Online/

   

  Për shkak të punimeve në rrjet në këto zona do ketë ndërprerje të energjisë
  Nga Rubrika
  Lajme24 Shkurt 2024
  Të hënën, pritet të nisin punimet me kapacitete të plota për rregullimin e rrugës magjistrale Prishtinë-Mitrovicë. Kontrata për këtë rrugë ishte nënshkruar...
  Lajme24 Shkurt 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka uruar Prabowo Subianto për zgjedhjen si president i Indonezisë. Osmani me anë të një postimi në...
  Lajme24 Shkurt 2024
  Ambasadori i Ukrainës në Beograd, Volodymyr Tolkac ka thënë sot se qëndrimi i Ukrainës në lidhje me njohjen e pavarësisë së Kosovës...
  Të tjera
  Vip24 Shkurt 2024
  Dinamikat e spektaklit të fundit sollën dhe debati ne parë mes Heidit dhe Romeos, një nga tre çiftet e shtëpisë së “Big...
  Vip24 Shkurt 2024
  Artisja e njohur, Rina Balaj në bashkëpunim me rep-artistin, Marin kanë publikuar projektin më të ri muzikor. “Jena dashtë” titullohet kënga e...
  Vip24 Shkurt 2024
  Ish-banorët e Big Brother VIP Kosova, dhe ndër më të komentuarit për zërin e tyre magjik, Adri dhe Ilirana kanë sjellë projektin...
  Bota/Rajoni24 Shkurt 2024
  Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bill Clinton, ka thënë se Ukrainës duhet t’i bëhet mbështetje e fuqishme në luftën e...
  Bota/Rajoni24 Shkurt 2024
  Ukraina në ditën e dyvjetorit të pushtimit nga Rusia ka nënshkruar marrëveshje të veçanta sigurie me Kanadanë dhe Italinë. Në ceremoninë e...
  Bota/Rajoni24 Shkurt 2024
  Javën e ardhshme ka gjasë të bëhet transferi i parë nga paketa 50 miliardëshe e Bashkimit Evropian si ndihmë për Ukrainën. Presidentja...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.