×
 • Lajme
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Ish-ministri i Financave: Paratë false krim ekonomik, shteti t’i aktivizojë organet adekuate

  FrontOnline
  02 Dhjetor 2023

  Ndikim të madh në buxhetin e shtetit nuk mund të ketë.

  Kështu po thotë për Front Online ish-ministri i Financave, Haki Shatri.

  Shatri tha se parat e falsifikuara janë krim ekonomik.

  Ish-ministri thotë se nga ky fenomen fiton ai që i ka prodhuar parat deri sa të dënohet.

  “Kjo nuk mund të ketë shumë ndikim në buxhetin e shtetit sepse shuma e gjetur të mërkurën edhe nëse qarkullon një pjesë e vogël shkon në buxhet por nuk ndikon ajo shumë. Kjo është e paligjshme, krim ekonomik, dikush përfiton me diçka që s’është reale i dëmton personat që i kanë parat origjinale. Në këtë rast fiton ai që i ka prodhuar parat e falsifikuara deri sa të dënohet”, deklaroi Shala.

  Shteti t’i aktivizojë organet që merren me parat e falsifikuara, thotë Shatri.

  “Policia duhet t’i ketë sytë qelë dhe Inspektorati i Tregut të japin shpjegime si duhet të identifikohen ato para që nuk janë origjinale, se shumë qytetarë nuk mund t’i dallojnë. Shteti të jetë më aktiv, t’i aktivizojë organet që merren me këto ngjarje me i luftu ma me vendosmëri këto dukuri”, është shprehur Shala.

  Shteti dështon përballë falsifikatorëve të monedhave, vlon tregu nga 2 eurot false

  KEDS njofton për ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Lajme26 Shkurt 2024
  Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbreshë Kryeziu – Hyseni, ka hedhur akuza të rënda ndaj emisarit për dialogun Kosovë – Serbi, Mirsollav Lajçak....
  Lajme26 Shkurt 2024
  Kryetari i Deçanit, Bashkim Ramosaj, është shprehur i tronditur nga vdekja e 26 vjeçarit nga Deçani, i cili u godit për vdekje...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Pasditen e së hënës, një vet-aksident ka ndodhur në Suharekë. Zëdhënësi i Policisë për Rajonin e Prizrenit, Shaqir Bytyqi tha për Front...
  Të tjera
  Lajme26 Shkurt 2024
  Policia e Kosovës ka bërë të ditur se në 24 orët e kaluara janë evidentuar gjithsej 34 aksidente në trafikun rrugor. Në...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Gjykata e Apelit ka vendosur që Enver Sekiraqa të rikthehet në arrest shtëpiak, dhe të mos qëndrojë më nën masën e paraqitjes...
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Parlamenti i Hungarisë miratoi sot ofertën e Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO, duke pastruar pengesën e fundit për vendin për t’u...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Departamenti amerikan i Mbrojtjes ka njoftuar për vizitën e drejtorit kryesor për Politikat Europiane të NATO-s, Alton Buland në Kosovë. Departamenti amerikan...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se Qeveria ka pranuar që çështja e dinarit të diskutohet me Serbinë në Bruksel në...
  Sport26 Shkurt 2024
  Ballkani sot (e hënë) përmes një njoftimi në faqen e tyre zyrtare në Facebook, ka bërë të ditur se kanë vazhduar bashkëpunimin...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.