×
 • Sport
 • Sport

  “90 për qind e gjyqtarëve anojnë nga Real Madridi”, rikthehet deklarata e ish-gjyqtarit të La Ligës pas El Clasicos

  FrontOnline
  23 Prill 2024

  Ish-gjyqtari Eduardo Iturralde Gonzalez kishte lëshuar një deklaratë bombë, duke pohuar se 90 për qind e zyrtarëve të ndeshjes në Spanjë mbështesin Real Madridin dhe 10 për qind të tjerë anojnë drejt Barcelonës.

  Iturralde, i cili drejtoi pothuajse 300 ndeshje në La Liga përpara se të pensionohej në vitin 2012, tha se fakti që kaq shumë njerëz në vend mbështesin Madridin që në moshë të re përkthehet në përbërjen e gjyqtarëve të ligës.

  “Rreth 90 për qind shkojnë me Realin dhe pjesa tjetër me Barcelonën”, deklaroi ai për Cadena Ser kur u pyet se sa zyrtarë bëjnë tifo për Madridin apo Barçën. “Pavarësisht nëse tifozët e Barçës pëlqejnë apo jo, 70 për qind e popullsisë spanjolle, duke përjashtuar Kataluninë, janë mbështetës të Real Madridit”.

  “Ka më shumë tifozë të Barçës këto ditë sepse brezi i ri ka parë trofetë që fitoi nën Pep Guardiolan. Por para ‘epokës së Lionel Messit’, sa njerëz e mbështesnin Madridin në Spanjë? Rreth 70 për qind?”.

  “Personalisht, nuk më intereson njëra apo tjetra. Unë jam tifoz i Athletic Bilbaos. Të gjithë e dinë që unë jam me ta, por do të shkoja kundër tyre për të qenë i drejtë”, ka shtuar më tej ai.

  Kjo deklaratë e tij ishte bërë në vitin 2021, duke e rikthyer atë në fokus pas skenave të diskutueshme në El Clasicon e së dielës (21 prill), ku dyshohet se Barcelonës nuk iu pranua një gol dhe një penallti, ndërsa u dha një penallti në rastin e Lucas Vazquez. /Telegrafi/

  KEDS tregon ku do të ketë nesër ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Sport19 Maj 2024
  Sulmuesi shqiptar Mirlind Daku, ka vazhduar me performancën e shkëlqyer në elitën e futbollit të Rusisë. Reprezentuesi i Kombëtares së Shqipërisë, ka...
  Sport19 Maj 2024
  Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk që të dy kanë fituar një mal me para nga lufta e tyre për kampionin e padiskutueshëm...
  Sport19 Maj 2024
  Oleksandr Usyk u dërgua me urgjencë në spital pas përfundimit të meçit pasi Tyson Fury pretendoi se ai ka thyer nofullën e...
  Të tjera
  Lajme19 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka postuar fotografi në Facebook nga takimi me nënsekretaren e Departamentit të Shtetit për Çështje dhe Diplomaci...
  Lajme19 Maj 2024
  Forca Detare shqiptare dërgon anijen e dytë në operacionet e NATO-s. Forcat Detare të Shqipërisë kanë dërguar edhe anijen e dytë në...
  Lajme19 Maj 2024
  Sindikata e Policisë së Kosovës ka votuar të dielën për shkarkimin e kryetarit Imer Zeqiri. Për shkarkimin e tij, Zeqiri e kuptoi...
  Lajme19 Maj 2024
  Ka përfunduar vizita e prindërve të ish-presidentit Thaçi në Qendrën e Paraburgimit në Hagë. Babai dhe nëna e Thaçit ishin sot për...
  Lajme19 Maj 2024
  Ministria kroate e Mbrojtjes ka bërë të ditur se nesër do të mbahet ceremonia zyrtare e dërgimit në Kosovë të trupave të...
  Lajme19 Maj 2024
  Presidentja Vjosa Osmani ka ndarë një video nga takimi dhe konferenca e përbashkët me Nënsekretaren amerikane të Shtetit për Diplomaci Publike, Liz...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.