×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  6 arsye pse duhet t’i kontrolloni nishanet edhe gjatë stinës së dimirit

  FrontOnline
  21 Dhjetor 2020

  Dëmtimi i nishaneve ndodh në mënyrë graduale dhe nuk ndodh gjithmonë menjëherë pas ekspozimit në diell.

  Kështu që gjatë dimrit ndryshimet që nishanet mund të pësojnë, rrezikojnë të kalojnë pa u vërejtur, sepse të gjithë jemi të mbështjellë nga shtresa të shumta veshjesh dhe harrojmë t’i kontrollojmë.

  A duhet të vendosni krem mbrojtës gjatë gjithë vitit?

  Është thelbësore të mbrojmë lëkurën duke përdorur  kremin diellit me faktor të lartë,gjatë gjithë vitit.

  Sipas të dhënave nga AgroWeb.org, rrezatimi UV shkakton prishjen e kolagjenit,i cili i jep lëkurës fortësi dhe elasticitet.

  A rrezikoheni nga kanceri me kalimin e viteve?

  Me kalimin e moshës ju jeni më të rrezikuar të prekeni nga kanceri i lëkurës.

  Sidoqoftë, melanoma është një nga kanceret më të zakonshëm edhe tek të rinjtë, sepse rrezet UV janë të rrezikshme për lëkurën,pa marrë parasysh sa vjeç jeni.

  A janë të rrezikshëm nishanet?

  Shumica dërrmuese e nishaneve janë beninje (të padëmshme), por herë pas here ato mund të shndërrohen në një melanomë të kancerit të lëkurës.

  Çdo nishan që po ndryshon formë ose vazhdon të rritet duhet të kontrollohet, qoftë i ri apo ekzistues.

  Sa efektiv është kontrolli i nishanëve nëpërmjet një fotografie?

  Ndryshe nga specialistët e fushave të tjera,dermatologët janë të aftë të analizojnë një nishan edhe nëpermjet një fotografie.

  Gjithsesi në raste të veçanta analizimi me anë të mikroskopit është më i saktë.

  Si mund të kontrolloni nishnet në shtëpi.

  Kur bëni një kontroll është e rëndësishme të dalloni :

  Asimetria: Të dy gjysmat zakonisht duhet të duken të njëjta.

  Kufiri: Kini kujdes për kufij të parregullt ose të paqartë.

  Ngjyra: Kini kujdes për çdo ndryshim në ngjyrë, veçanërisht ngjyrat  zezë ose blu.

  Diametri: Melanoma zakonisht ka diametër më shumë se 6 mm. Sidoqoftë, gjithçka në rritje duhet të rishikohet pasi melanomat mund të fillojnë dhe kur nishanët duken të vegjël.

  Në zhvillim: Monitoroni çdo ndryshim në madhësi,ngjyrë,kore,kruarje ose gjakderdhje./AgroWeb.org

  Prince Espresso miku më i mirë i yjeve të Sunny Hill Festival
  Nga Rubrika
  Lifestyle29 Maj 2024
  Shtatzania është një ndryshim i madh dhe emocionues në jetën e një gruaje. Një pyetje e zakonshme që shumë gra kanë është...
  Lifestyle28 Maj 2024
  Vitaminat dhe mineralet janë vlera ushqyese esenciale për shëndetin e njeriut në përgjithësi. Përderisa ka shumë raste të shpeshta që paraqiten mungesa...
  Lifestyle28 Maj 2024
  Dashi Kjo e martë do të jetë një ditë mjaft e mirë për të lindurit e kësaj shenje. Për ata që janë...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2024
  Fondi i Kosovës për Efiçiencë të Energjisë (FKEE) njofton të gjithë përfituesit e thirrjes “ZBATIMI I MASAVE TË EFIÇIENCËS SË ENERGJISË PËR...
  Lajme29 Maj 2024
  Deputeti i VV-së, Armend Muja, sa i përket zërave për koalicion PDK-LVV, tha se nuk ka ndonjë përafrim me partinë që udhëheqet...
  Sport29 Maj 2024
  Borussia e Dortmundit do të festojë në “Wembley” pavarësisht nga rezultati i finales me Realin e Madridit. Sipas tabloidëve britanikë klubi nga...
  Lajme29 Maj 2024
  Policia ka bërë të ditur se në kuadër të Njëjësisë Rajonale të Komunikacionit Rrugor në Gjakovë është themeluar një task forcë pjesë...
  Vip29 Maj 2024
  Këngëtarja britanike me famë botërore, Dua Lipa, bëri thirrje për armëpushim të përhershëm në Rripin e Gazës. Këngëtarja Dua Lipa, me origjinë...
  Lajme29 Maj 2024
  “Kështu përfundon kur i servohesh vetë përbindëshit”, ka thënë kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, pas dështimit të iniciativës së Partisë Demokratike të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.