×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  5 arsye për të ndaluar kafshimin e thonjve

  FrontOnline
  09 Shtator 2020

  Shumë njerëz kanë zakone nervore, të tilla si lëvizja e shpejtë, dhe megjithëse shumë janë të padëmshëm, nëse kafshoni thonjtë kur jeni të stresuar ose në ankth, jeni në rrezik për disa sëmundje.

  Ekspertët e Qendrës së Shkencave të Shëndetit në Universitetin Texas & A ofrojnë pesë arsye pse duhet ta hiqni këtë zakon, transmeton lajmi.net.

  Këtu janë pesë arsye që nuk duhet të kafshoni thonjtë tuaj?

  Thonjtë tuaj kanë shumë papastërti

  Edhe nëse lani duart shpesh, është e vështirë të marrësh të gjitha mikrobet dhe papastërtitë nga poshtë thonjve.

  Rrit rrezikun e infektimit

  Ky zakon i keqe rrit rrezikun e paronychia. Simptomat e paronychia përfshijnë një zonë të dhimbshme, të kuqe. Nëse infeksioni është bakterial, mund të ketë flluska të mbushura me qelb në vend.

  Është e keqe për dhëmbët tuaj

  Nuk rekomandohet të përdorni dhëmbët tuaj si mjete, përveç përtypjes së ushqimit tuaj, shkruan alternative medicin. Gërmimi i rregullt i thonjve mund të shkaktojë që dhëmbët tuaj të zhvendosen nga vendi.

  Thonjtë mund të çojnë në infeksion

  Nëse vazhdimisht kafshoni thonjtë tuaj, ka të ngjarë që të kafshoni pak më shumë nga sa prisnit dhe kur të shfaqet një pjesë e lëkurës së shqyer në rrënjën e thonjve tuaj, është e dhimbshme dhe irrituese.

  Thonjtë janë plagë të hapura që lehtë mund të infektohen. Nëse pikturoni thonjtë tuaj, ato mund të mos jenë të sigurta për t’u futur në gojën tuaj.

  Ekziston rreziku i helmimit toksik

  Nëse lustroni shpesh thonjtë tuaj, është më mirë që ta hiqni zakonin e kafshimit të thonjve më shpejt sesa më vonë.

  Për Stresin, Xhuli është spiune (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lifestyle01 Mars 2024
  Sipas një studimi të botuar në revistën ‘Circulation: Heart Failure të Shoqatës Amerikane të Zemrës’, sa më afër dyqaneve ushqimore të jetojmë...
  Lifestyle29 Shkurt 2024
  Shumë njerëz mbështeten në hapa qetësues për sëmundje dhe lëndime të ndryshme. Problemet e zakonshme si dhimbja e kokës, dhimbjet e shpinës...
  Lifestyle29 Shkurt 2024
  Dashi Mundohuni të shpreheni më shumë gjatë kësaj dite sepse po i mbyllët zemrat nuk keni për të përfituar asgjë të mirë....
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Korenica, ka treguar arsyet kryesore të kundërshtimit të projektligjit për fertilizimin e asistuar apo siç njihet ndryshe...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës është mbledhur sot për herë të dytë, e ku kanë diskutuar për tetë pika përfshirë atë...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka uruar bashkëluftëtarin e tij, njëkohësisht mësuesin e devotshëm me rastin e...
  Lajme01 Mars 2024
  Avokati Ardian Bajraktari, duke komentuar vendimin e Gjykatës së Apelit që rasti i vrasjes së Marigona Osmanit të kthehet në rigjykim, tha...
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës në lidhje me raportet e saj me Shtetet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.